Apple Car ve VR/AR başlık üretimi gecikebilir!

Apple Car ve VR/AR başlık üretimi gecikebilir!
Apple, tüketicilerine hazır eserler sunmayı yeğleyen bir pazarlama stratejisine sahip. Frma bu manada biroldukça rakibi üzere hazır olmayan prototipleri ortaya çıkarmayı sevmiyor. Lakin ortaya çıkan yeni bir argümana nazaran Apple Car ve VR/AR başlık için durum biraz karışık.

Apple VR/AR başlık ve Apple Car için prototip tezi

Apple’ın bu yeni büyük teknolojik yatırımları çok uzun sürdü. Müddetin uzaması ve sürecin şirket haricinde da ilerlemesi ise sızıntılara niye oldu. Apple ise bu sızıntıları önlemek ismine 2022 yılı Apple Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC), VR/AR başlık prototipini tanıtabilir.

Apple Car ve VR/AR başlık özelinde Apple’ın elinde olmayan birtakım süreçler var. iPhone’un bile yerini alması beklenen Apple başlık, firmanın uzman olmadığı teknolojiler içeriyor. Bu manada Apple birden çok firma ile birlikte geliştirmeler yapmak zorunda. Bu durum Apple Car meselade de geçerli. Hatta Apple Car bu manada markanın neredeyse tüm uzmanlık alanın haricinde.

Ünlü Apple analisti Ming Chi Kuo’da Apple VR/AR başlık üretimi için 2022 yılını işaret etti. Varsayımlar başlığın 2022 son çeyreğinde üretim bandına girmesi. Pekala ancak Apple niye AR/VR başlık için prototip ile karşımıza çıksın? Kestirimler Apple’ın geliştiricilere özel bir kit sunacağı ve ekosistemin yeni modülü için uygulamaların hazır olmasını istiyor olması. Aslında bu biçimdece Apple bir daha tüketicilere büsbütün hazır bir eserle gelecek.

Apple Car için ise süreç hayli daha karmaşık. Buna bakılırsa Apple’ın aracın tanıtımını 2025 yılında yapması beklentiler içinde. Buna rağmen bu tanıtım daha sonrası aracın üretim bandına girip yollara çıkması biraz vakit alacak. Lakin otomotiv bölümü için bu tıp durumlar pek de olağandışı değil. Bu manada Apple Car, tam manasıyla firmanın prototip kurallarını tam manasıyla yıkacak eser olabilir.

Aslında prototipler biroldukca teknoloji firmasının tüketicilere hangi teknolojilere sahip olduğunu göstermek için değerli bir fırsat. Bilhassa araba firmaları büyük tanıtımlarda bu tıp prototipleri öne çıkarıyor. Fakat Apple’ın şirket siyasetinde şimdiye kadar hazır olmayan bir eseri tüketicinin önüne sürdüğü görülmedi.