Apple Watch, bir hayat daha kurtardı

Apple Watch, bir hayat daha kurtardı
Sıhhat dataları konusunda en savlı akıllı saat modellerinden biri olan Apple Watch, bir hayat daha kurtardı. Bilgileri tahlil eden Apple Watch, 70 yaşındaki bir kullanıcının kalp sıkıntısını tespit etti.

Apple Watch tarafınca konulan teşhisin hakikat olduğunu belirten hekimler, erken teşhis yardımıyla kalpt yetmezliği ve felç üzere meselelerin önüne geçilebildiğinin altını çizdi.

Apple Watch, kullanıcının felç kalmasını engelledi

Arizona’da yaşayan Yolie De Leon, yürüyüşe çıkmadan evvel akıllı saatini denetim etti. Akıllı saatin ihtar verdiğini belirten De Leon, “Kalp atış suratımın 174 bpm olduğunu gördüm. Akıllı saatim atriyal fibrilasyon olduğumu ve çabucak hekimimi aramam gerektiğini belirten bir ihtar bildirisi gösterdi.” dedi.

2018 yılından beri AFib (atriyal fibrilasyon) tespiti yapabilen Apple Watch modelleri optik kalp atışı sensörü üzerinden kullanıcıların kalp atışlarını tertipli olarak tahlil ediyor.

Apple Watch olağanın üzerinde kalp atış suratları da dahil olmak üzere kalp ritminde düzensizlikler tespit edildiğinde kullanıcıları uyarıyor.

Apple Watch Series 4 ile ömrümüze giren EKG özelliği, aygıtın kalp sıkıntılarını daha net bir biçimde tespit edebilmesine imkan sağlıyor.

Apple Watch Series 6, uyku apnesi üzere durumların tespit edilmesine yardımcı olabilecek bir optik kan oksijen sensörüyle piyasaya sürüldü.

Apple Watch serisinin değerli özelliklerinden biri olan düşme algılama, son vakit içinderda sert düşüşler yaşayan iki kişinin hayatını kurtarmasıyla basında yankı uyandırmıştı.