Apple Watch bir kere daha kalp krizini önledi

Apple Watch bir kere daha kalp krizini önledi
Apple Watch, sıhhat hizmetleri konusunda becerilerini sergilemeye devam ediyor. Şirket son senelerda EKG çekme ve kandaki oksijen düzeyini ölçme üzere özellikleri akıllı saatlerine kazandırdı. Bu yetenekleri yardımıyla biroldukça insanın ömrünü kurtaran saat, bir kere daha insanları erken uyarmayı başardı.

Apple Watch hayat kurtardı!

Bu sefer olayın yeri ABD‘nin Michigan eyaleti. AppleInsider’ın haberine bakılırsa Diane Feenstra isimli bir bayan, akıllı saatinde yüksek kalp ritmi uyarısı gördü. Gün ortasında sırf 12 adım atmasına karşın hanımın kalp ritmi olması gerekenden yüksek sayılar gösterdi. Feenstra, olayın şokuyla süratlice eşini aradı ve eşi çabucak doktora gitmesi gerektiğini söylemiş oldu. İvedilikle doktora giden bayan yakın vakitte bir kalp krizi geçirdiğini öğrendi. Lakin o bunun farkında bile değildi.

Feenstra‘nın kelamlarına bakılırsa kalp krizini hissetme durumu bayanlarda ve erkeklerde farklılık gösteriyor. Kendisi, kriz anında sol elinde ağrı hissettiğini, sol bacağında şişlik olduğunu ve asit reflü sandığı bir hazımsızlığının olduğunu belirtti. Bayana acil servisteilaç verildikten daha sonra, onu kalp hastanesine sevk ettiler.

Birkaç gün süren araştırma kararı tabipler hanımın kalbinde arter damarlarından birinin tıkalı olduğunu buldu ve hastaya stent tedavisi uyguladı. Güzelleştikten daha sonra Feenstra, kalp ritmini görmenin hayli kolay bir şey olduğunu söylemiş oldu. Ayrıyeten, “Eğer o sabah bu ölçümü yapmasaydım, kim bilir tahminen de şu anda hayatta olmayabilirdim” tabirini ekledi.

Akıllı saat, yaşlı bir bayana yardım etmişti

Apple Watch
‘un sıhhat yetenekleri bugüne kadar hayli sayıda insanın hayatını kurtardı. Geçtiğimiz ay akıllı saat, 78 yaşlı bir adamın düştüğünü otomatik algılayarak ona yapması gerekenler konusunda yardım etmişti.

Apple, son senelerda akıllı saatlerini sıhhat konusunda yenilmez yapmaya çalışıyor. Bu trendin Apple Watch Series 7‘de de devam edeceğini iddia etmek hiç sıkıntı olmasa gerek.

Pekala ya siz Apple Watch ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.