Apple Watch, kafatası çatlayan adamın hayatını kurtardı

Apple Watch, kafatası çatlayan adamın hayatını kurtardı
Günlük hayatta kullanıcının hayatını kolaylaştıran birfazlaca sıhhat özelliğine sahip olan Apple Watch ile EKG çekilebiliyor, kan basıncı izlenebiliyor ve uyku durumu takip edilebiliyor. Yetenekleriyle fazlaca ünlü bir geçmişi bulunan akıllı saat, yaşlı yahut genç fark etmeksizin “hayat kurtardı” haberleriyle gündeme geliyor. Bunlara bir yenisi daha eklendi.

Apple Watch, 25 yaşındaki bir satış uzmanı Brandon Schneider’in kafatasında çatlak olduğunu anlamasını sağladı. Kendisi hem de maraton koşucusu olan Schneider, akıllı saati olağanda fitness özellikleri için kullanıyorken hiç beklenmedik bir anda imdadına yetişti.

Apple Watch yardımıyla erken teşhis kolaylaştı

ABD’nin New York eyaletindeki Long Island’da yaşayan Brandon Schneider, geçen ay şiddetli bir karın ağrısı yaşadığı sebebi öne sürülerek hastaneye gitmişti. “Dayanılmaz bir acı çekiyordum” sözleriyle hislerini aktaran Schneider, hastanenin acil servis kısmına giriş yapmıştı. Bir aralık banyoya geçen genç adam ellerini yıkadığını aktarırken, “sanırım bana bir şey olacak diye düşündüm” kelamlarını ekledi.

Apple Watch’un düşme algılama arayüzü

Banyoda birkaç dakika geçiren Brandon Schneider daha sonrasında bilinmez bir sebeple bayıldı. O esnada kolundaki Apple Watch çabucak “düşme algılama” özelliğini devreye soktu. Saat, 45 saniye ortasında “Ben iyiyim” düğmesine basılmaması durumunda acil durum özelliğini çalıştıracak ve babasına ileti gönderecekti. Hakikaten o denli de oldu. Schneider’in babası Apple Watch’tan o dehşetli bildirimi alır almaz hekim ve hemşireleri yardıma çağırdı.

Brandon Schneider’a yapılan bir Bilgisayarlı Tomografi (BT) taraması kararında, hayatını önemli manada tehdit eden hematom sorunu olduğu anlaşıldı. Ek olarak kafatasında da kırıklar bulundu. İvedilikle beyin ameliyatı olması gereken Schneider’in hekimi Darien Sutton mevzuyla alakalı olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

O inanılmaz derecede şanslı. Tıpta, ‘zaman beyindir’ diye bir deyişimiz var, bunu aslında mümkün olduğunca erken teşhis etmemiz gereken hastalıkları söz etmek için kullanırız. Çünkü geçen her dakika, beyne daha fazla ziyan verebilir.

Ameliyatı yeterli geçen Brandon Schneider, büsbütün güzelleşmeyi umduğunu tabir etti.

Apple Watch düşme algılama özelliği, 55 yaş ve üzeri şahıslarda var iseyılan olarak açık pozisyonda bulunuyor; 18 yaş ve üzeri saat kullanıcılarının ise manuel olarak etkin etmeleri gerekiyor. Akıllı saat şu ana kadar kalp krizi dahil insan hayatını tehlikeye atan biroldukca hastalığın tespit edilmesine yardımcı oldu.