ATO Lideri Gürsel Baran: ‘Merkez Bankası kararlarından memnunuz’

Ankara Ticaret Odası (ATO) Lideri Gürsel Baran, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faiz indiriminin akabinde aldığı tedbirlerle bankaların ticari kredi faizlerini yüzde 30’ların üzerine çıkmayacak biçimde sonlandırdığını belirterek, yazılı açıklamasında, Merkez Bankasının faiz indiriminin akabinde, gerçek dalın daha uygun faizlerle ticari krediye erişimi için aldığı önlemlere ait değerlendirmede bulundu.

Yüzde 45’leri aşan faizlerin ve krediye erişememenin, gerçek kesimin hareket kabiliyetini kısıtladığına dikkati çeken Baran, şunları kaydetti:

“ÜYELERİMİZ TARAFINDAN MEMNUNİYETLE KARŞILANMIŞTIR”

“Küresel iktisadın fazlaca sayıda riskle uğraştığı bu vakitte gerçek bölümümüz için yeni yatırım ve üretim imkanları ortaya çıkıyor. Bu fırsatların değerlendirilebilmesi için iş dünyamızın dayanağa gereksinimi var. Alınan bu tedbirlerle ticari faizler Merkez Bankasının siyaset faiziyle uyumlu hale getirilerek, yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın devamı için gerçek kesimin önü açıldı. Merkez Bankamızın aldığı kararlar ve yayınladığı tedbirler, gerçek bölümün sesinin duyulduğunun göstergesidir ve üyelerimiz tarafınca memnuniyetle karşılanmıştır.”

“KARARLARIN DEVREYE ALINMASI ÇOK KIYMETLİ”

Baran, kelam konusu düzenlemeyle şikayet edilen yüzde 45’leri bulan ticari faiz oranlarının gündemden kalktığını vurguladı.

Bankaların uygulayacakları faizin Merkez Bankasının belirlediği yüzde 13’lük oranla uyumlu seyredeceğini vurgulayan Baran, şu tabirleri kullandı:

“Reel dalı destekleyici kararların devreye alınması epeyce değerli. İş dünyamızı destekleyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati ve Merkez Bankası Liderimiz Şahap Kavcıoğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

yatırım tavsiyesi içermez