Bayram öncesi şeker krizi: Yurttaşlar kapıdan geri dönüyor

Pandemidilk evvel 10 ton eser alırken artık 150-200 kilo alabildiklerini söyleyen bir esnaf, şu biçimde konuştu:

“10 tondan 150-200 kiloya kadar düştük. Bulamadığımızdan değil, fiyatı yüksek olduğundan. Alsak bile satamıyoruz. Şekerin fiyatı yükselince bayram şekerinin fiyatı da arttı. Bunların ortasında bir de maliyetimiz var. Geçen ay dükkâna yalnızca 9 bin 800 lira elektrik faturası geldi. Hatta ışıkların yarısı kapalı. Kurtaramıyoruz, gittiği yere kadar gitmeye çalışıyoruz. Şekerin fiyatını buraya çıkartanı herkes biliyor.”

“FABRİKALARIMIZI KAPATTIK, KÜÇÜK İMALATHANELERE DÖNDÜK”

“Bayram şekeri satışımız çok düştü. Beşerler esasen alamıyor. Pandemidilk evvel 50-60 çalışanımız vardı. İş olmayınca personellerimizi çıkarmak zorunda kaldık. Artık oğlumla ben çalışıyorum. Fabrikalarımızı kapattık, küçük imalathanelere döndük. Bu yıl beklentimiz vardı. fiyatların artması yüzünden beklentimiz boşa düştü. Bir eserden 500 kilo alıyorsak ya 50 ya da 25 kiloya düşürdük.”

“YÜZDE 25-30 OLAN KARI YÜZDE 10’A DÜŞÜRDÜK”

Bir öteki esnaf ise yaşadıkları problemleri Bulut’a şöyleki anlattı:

“Şeker meblağları fazlaca yükselince insanların alım gücü düştü. Kapıya gelip fiyat sorup çıkan epeyce insan var. Bir kilo alıyorsa yarım kilo ya da 250 grama düşenler var. Maliyetler epey fazla olduğu üzere karlar da düştü. Biz de bir şey yapamıyoruz. Esnaf olarak yaptığımız, yüzde 25-30 olan karımızı yüzde 10’a düşürmek.

“2 SENE daha sonra SÜTÜ 20 LİRAYA İÇECEĞİZ”

Şekerin artması aslında olağan. İki sene evvel şeker fabrikaları satılırken ben bu biçimde esnaf olarak söylemiş oldum, ben imalatçıyım. Toz şeker bu biçimde 4 liraydı, dedim ki ‘10 liraya yeriz iki seneye kadar’. Şu anda 20 lira oldu. Elimizdeki fabrikalar satılır mı? Biz hammaddemizi sattık. Artık 20 lira maalesef, şeker bulamıyoruz. O yüzden bayram şekerine gelen kadar elde arıyoruz hatası. örneğin millet et meblağlarından dolayı ineğini satıyor. İki sene daha sonra bakın, sütü 20 liraya içeceğiz.

Biz, yaklaşık 2-3 yıldır ‘Artık bayramlar bize gelmese, es geçse daha âlâ olurdiyoruz. Zira artık ziyan veriyor. Şeker satmak zorundayım. Lakin şekerin kârına bakıyorum, hiç koymasam daha âlâ lakin koymak da zorundayım, işim bu zira.”

yatırım tavsiyesi içermez