Buğday, fındık, çay ve kuru üzümden daha sonra mısır fiyatı da maliyetin altında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca takviye hariç ton başına 5 bin 700 lira olarak açıklanan alım fiyatını pahalandıran Ziraat Mühendisleri Odası Lideri Baki Remzi Suiçmez, sayının maliyetin altında olduğunu deklare etti. Ton başına 6 bin 400 lira maliyetle üretim yapılabildiğini anlatan Suiçmez, çiftçinin 7 bin lira fiyat beklediğini söylemiş oldu.

Suiçmez, mısırın yüzde 75’inin yemde kullanıldığını ve yemde Türkiye’nin dışa bağımlı olması niçiniyle yüksek fiyatla ithalat yapıldığını hatırlatan Suiçmez, şu ayrıntıları verdi:

“9 milyon ton mısıra gereksinimimiz var. Üretim ise 6.5 milyon ton. 2.5 milyon ton mısır başta Ukrayna olmak üzere çeşitli ülkelerden ithal ediliyor. Açıklanan düşük fiyat, üretimin azalmasına, yüksek fiyattan ithalatın artmasına niye olacak. halbuki ithalata verilecek para üreticiye verilmeli.”

“FİYAT AÇIKLAMAK YETERSİZ”

Suiçmez, ayrıyeten fiyat açıklamanın da tek başına yetmeyeceğini, kesinlikle açıklanan o fiyattan kamunun alım yapması gerektiğini vurguladı. Kuru üzüm alım fiyatının da 27 lira olarak belirtildiğını lisana getiren Suiçmez, halbuki çiftçinin 35 lira fiyat beklediğini vurguladı. Suiçmez, kuru üzümde alım fiyatının 1.72 dolardan 1.49 dolara gerilediğini kaydederken şu biçimde devam etti:

“Fındıkta, kuru üzümde ihracatçıyız. Maliyetin altında açıklanan fiyatlarla ihracatçı üreticimizi korumuyoruz. Ayçiçekte çabucak hemen fiyat açıklanmadı. Piyasada 10-11 lira. Maliyet ise 17 lira. Ayçiçeğinde de düşük fiyat açıklanacağı gözüküyor. Bütün eserlerde maliyet altı fiyat açıklanıyor. Girdilerdeki artış yüzde 158’ler seviyesindeyken fiyatta ‘yüzde 100 artış yaptık’ mantığı yanlış.”

Bu ortada Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) mısır alımındaki düzenlemeleri deklare etti. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçilerin üretim dokümanlarındaki üretim ölçüsünün tamamının satın alınacağı belirtildi.

yatırım tavsiyesi içermez