Çiftçi artırım ekiyor

İktisattaki ısınmanın en önemli yansıması besin fiyatlarındaki artış oldu. Artırım yağmuru vatandaşın geçim kaygısını katlarken tarladan vahim haberler geliyor. TÜİK ‘Aralık 2021 ilişkin Ziraî Girdi Fiyat Endeksi’ni deklare etti. Ziraî girdi fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 45.61’e ulaştı. En yüksek artış makine bakım masrafları ve gübrede gerçekleşti. Tarım müellifi Faik Toy “Gübrede gerçek artış yüzde 380” tabirini kullandı.

TRAKTÖRÜN DEPOSU İKİ KAT KIYMETLİ DOLUYOR

Çiftçinin üretim maliyetlerindeki artış eğilimi her kalemde katlandı. Mazot fiyatları bir yılda 6.75’ten 14.25’e çıktı. Gübrede de ton başı yaklaşık fiyat 2 bin 700 liradan 8 bin liraya tırmandı. Oluşan tablo üreticileri tarlayı boş bırakma riskiyle karşı karşıya getirdi. Demokrat Partili Bülent Şahinalp de “Kasımda girdi fiyatlarındaki artış yıllık yüzde 36.2 olmuştu. Bu koşullarda çiftçi nasıl ucuza üretim yapsın?” dedi.

ÇİFTÇİ TARLAYA ARTIRIM EKİYOR

Kur artışıyla bir arada yükselen ziraî girdiler tıpkı düşüşle gerilemedi. bu biçimdece artan maliyetler birçok çiftçiyi üretim yapamaz hale getirdi. Tüm kaidelerde üretime devam eden çiftçi ise şimdiden artırım ekmeye başladı. Tüketicinin mutfağındaki yangın kontrol timleriyle denetim edilemezken yüksek maliyet bilgilere de yansıdı. Ziraî girdi fiyat endeksi, 2021 Aralık’ta yıllık yüzde 45,6 ile rekor tazeledi. Fiyat artışında gübre başı çekti. Öte yandan elektrik ve mazot artırımları da tarlanın tuzu biberi oldu.

Kurun artmasıyla birlikte rekor üstüne rekor kıran ziraî girdilerdeki artışlar kurun gerilemesiyle düşmedi. Ziraî girdilerde yaşanan artışlar üreticiyi üretim yapamaz hale getirirken, üretim yapan çiftçiler ise üretime devam edebilmek için borcu borçla kapatarak çarkı döndürmeye çalışıyor. Kredi kullanmazsa üretim yapamayacak hale getirilen çiftçi, borçla ürettiğini birçok vakit maliyetine bile satamıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ziraî girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) Aralık 2021 bilgilerini yayınladı. Ziraî girdi meblağlarında artış sürdü. Buna göre, Ziraî girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) yıllık yüzde 45,61, aylık yüzde 9,82 arttı. Ana kümelerde bundan evvelki aya nazaran ziraî yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 7,30, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 10,19 artış gerçekleşti. bundan evvelki yılın tıpkı ayına bakılırsa göre ziraî yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 31,91, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 47,85 artış gerçekleşti. Yıllık Tarım-GFE’ye nazaran 6 alt küme daha düşük, 5 alt küme daha yüksek değişim gösterdi.En keskin artış gübrede görüldü. Yıllık artışın düşük olduğu alt kümeler sırasıyla, yüzde 16,22 ile gereçler ve yüzde 16,98 ile veteriner harcamaları oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt kümeler ise sırasıyla, yüzde 152,42 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve yüzde 69,89 ile çiftlik binaları (ikamet maksatlı olmayanlar) oldu. Aylık artışın yüksek olduğu alt kümeler ise sırasıyla, yüzde 19,27 ile makine bakım masrafları ve yüzde 18,20 ile gübre ve toprak geliştiriciler oldu. Aylık Tarım-GFE’ye bakılırsa 6 alt küme daha düşük, 5 alt küme daha yüksek değişim gösterdi. Öte yandan Şubat 2021’de litresi 6,75 olan mazot fiyatı şubat 2022’de 14,25 TL’ye çıkarken gübrede de fiyatlar katladı. Şubat 2021’de yaklaşık olarak tonu 2 bin 700 TL olan gübre fiyatları 2022’nin Şubat ayında 8 bin TL’ye çıktı.

‘ÇİFTÇİ BU AÇILAN MAKAS İLE TARIM YAPAMAZ’

TÜİK’in deklare ettiğı ziraî girdi endeksini toplumsal medya hesabından kıymetlendiren ekonomist Mustafa Sönmez ‘’TÜİK’in deklare ettiğı , ziraî girdi fiyatlarında yıllık artışın yüzde 46’yı bulması ve çiftçinin meblağlarını 9 puan aşması, tasa verici. Çiftçi bu açılan makas ile tarım yapamaz. Gübre meblağlarında artış yüzde 152! Nasıl gübre kullansın? Mazot, ilaç, yem hepsinde artışlar çok yüksek’’ dedi. Ekonomist Selçuk Geçer ise ‘’TÜİK, “tarımsal girdi meblağları Aralık’ta yıllık yüzde 45,61 arttı. Evvelki yüzde 36,2” dedi. Mevsiminde ucuza yiyeceğiz o denli mi?’’ tabirlerini kullandı.

‘GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞI SOPAYLA ÖNLEYEMEZSİNİZ’

Ziraî girdi fiyatlarındaki artışı kıymetlendiren iktisatçı Orhan Karaca yaptığı değerlendirmede ‘’Tarımsal girdi fiyatları 2021’de yüzde 45,61 artmış. Ziraî girdi fiyatları bu kadar artmışken besin fiyatlarında tırmanışı sopayla önleyemezsiniz. Nerede kusur yaptık ve nasıl düzeltebiliriz diye düşünülse düzgün olur’’ sözlerini kullandı. Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı Bülent Şahinalp ise toplumsal medya hesabından açıklama yaparak ‘’TÜİK bilgilerine bakılırsa, Ziraî Girdi meblağları Endeksi (Tarım-GFE) Aralık 2021’de aylık yüzde 9,8 ve yüzde 45,6 oranında arttı. Gübre’de artış yüzde 152’yi aştı. Kasım’da girdi fiyatlarındaki artış yıllık yüzde 36,2 ve aylık yüzde 8,52 olmuştu. Bu koşullarda çiftçi nasıl ucuza üretim yapsın?’’ dedi.

‘TÜİK’İN KAMOYUNA SUNDUĞU TARLANIN GERÇEĞİNDEN UZAK’

TÜİK’in deklare ettiğı ziraî girdilerdeki artışı pahalandıran tarım müellifi ve ziraat mühendisi Faik Toy gübredeki gerçek artışın yüzde 152 değil yüzde 380 olduğunu belirtti. Toy toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘’TÜİK diyor ki: Aralık 2020’den Aralık 2021’e yıllık GÜBRE artışı yüzde 152. Aralık 2020 DAP gübre 3 bin TL, Aralık 2021 DAP gübre 14 bin 400 TL. Gerçek artış yüzde 380. Aralık 2020 üre 2 bin 500 TL, Aralık 2021 üre 16 bin 250 TL, gerçek artış yüzde 550. İlaç artışına yüzde 25 dedi, siz 6 ile çarpın. Gerçekleri saklamayalım’’ dedi. TÜİK’in deklare ettiğı sayıların tarladaki sayılardan uzak olduğunu belirten Toy ‘’Çiftçi tarlasında olan biten üzerinden hesabını yapar, TÜİK’in kamuoyuna sunduğu tarlanın gerçeğinden uzak sayılarla hesap yapmaz. Çiftçi vahim maliyetlerle üretime mecbur bırakılmışken besin ucuzlayacak demek nasıl bir çelişkidir? Çiftçinin gübre kullanmaya gereksinimi varken Ekim 2021’den düne kadar 7-24 gübre meblağlarına müdahale edin diye uyardım, kimse oralı olmadı, dünyada yüksek bizde de o yüzden yüksek denildi. Stratejik değere sahip eserlerde iş işten geçti 2022 treni kaçtı artık indirim üstüne indirim’’ sözlerini kullandı.

GÜBRE YÜZDE 152 ARTTI DEPO İKİ KAT DEĞERLİ DOLMAYA BAŞLADI

TÜİK ‘Aralık 2021 ilişkin Ziraî Girdi Fiyat Endeksi’ni deklare etti. Ziraî girdi fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 45.61’e ulaştı. En yüksek artış makine bakım masrafları, gübre ve toprak geliştiricilerde gerçekleşti. Gübrede yıllık artış yüzde 152 düzeyine ulaştı. Çiftçinin üretim maliyetlerindeki artış eğilimi her kalemde katlandı. Mazot meblağları bir yılda yaklaşık iki kat arttı. Sayı 6.75’ten 14.25’e çıktı. Gübrede de ton başı yaklaşık fiyat 2 bin 700 liradan 8 bin liraya tırmandı. Oluşan tablo üreticileri tarlayı boş bırakma riskiyle karşı karşıya getirdi.