Diş hekimliği fakültesi öğrencileri eğitim gereçlerinin fiyatını karşılayamıyor

Ankara Diş Doktorları Odası (ADO) Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül, diş hekimliği öğrencilerinin yaşadığı badireleri Cumhuriyet’e anlattı.

Öğrencilerin ekonomik meselelerine dikkat çeken Gül, “Beş yıllık diş hekimliği eğitim sürecinde, birinci üç yılda teorik derslerin yanında, laboratuvar ortamındaki maketler üzerinde farklı malzemeler kullanılarak klinik öncesi pratik uygulamalar yapılır. Öğrenciler eğitim müddetince kullandıkları gereçleri ve aletleri birinci üç yılda tümüyle, klinik eğitimin daha ağır olduğu 4. ve 5. sınıfta ise sıklıkla kendileri karşılar” tabirlerini kullandı.

DÖVİZ TESİRİ YÜKSEK

Öğrencilerin kullanmak zorunda oldukları materyal meblağlarının, öğrenci ve ailelere getirdiği ek maliyetin son devirde döviz tesiriyle arttığını belirten Gül, “Kurun yükseldiği şimdiki ekonomik tabloda öğrenciler; direkt dövize endeksli gereçleri almakta zorlanıyor. Fakültelerin birçok, öğrencilere bu gereçleri sağlamazken sağlayanların verdikleri de yetersiz kalıyor. örneğin bir beyaz önlüğün fiyatı 60 TL, bir vazelin 47 TL, birinci sınıf öğrencilerinin kullandığı sert alçı 30 TL. Bunlar bir kere alınan örnekler, kullanılınca yine alınıyorlar. Öğrenciler kimi vakit gereken tüm gereçleri alamıyor ya da aldıklarını kısıtlı kullanıyor. Daha ucuz olan kalitesiz eserlere yöneldiklerini de söylüyorlar” bilgisini paylaştı.

‘YARDIM EDİYORUZ’

yatırım tavsiyesi içermez