Doğalgaz krizi daha sonrası elektrik kesintisi başladı

İran’ın soğuklar niçiniyle doğalgaz tüketiminin arttığı bir devirde Türkiye’ye gaz sevkiyatını durdurmasının akabinde gaz santrallerine akış dün azaltıldı. Ayrıyeten büyük ölçekli endüstrinin doğalgaz ve elektrik kullanmasının da sınırlanacağı belirtildi. Türkiye elektrik üretiminin yüzde 30’a yakın kısmını doğalgaz santrallerinden sağlıyor.

Uzmanlar hafta sonunda gerileyen tüketime ve büyük sanayi kuruluşlarının elektrik tüketimini kısıtlamak için alınacak tedbirlere karşın PTF olarak isimlendirilen referans fiyatın tavan yapmasının elektrik arzındaki açığa işaret ettiğini belirttiler.

”KISINTI UYGULANACAK”

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) öğlen saatlerinde yaptığı açıklamada mesken hariç olmak üzere elektrik tüketicilerine planlı kısıntı uygulanacağını, kısıntı ölçüsü hakkında ayrıyeten bilgi verileceğini deklare etti.

Elektrik dağıtım kesiminden isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, “Hafta sonunda elektrik talebi hafta içi günlere kıyasla azalır. Buna karşın fiyatın cumartesi günü tavan düzeyde oluşması arz tarafının yetersiz olduğunu gösteriyor” dedi.

GÖSTERGE OLARAK KULLANILIYOR

Referans fiyatın azami seviyede olması konut kullanıcıları üzere EPDK’nin belirlediği elektrik tarifesinden tüketim yapan mesken kümesi kullanıcıları etkilemiyor.

Gün öncesi piyasada belirlenen Piyasa Takas Fiyatı (PTF) olarak isimlendirilen referans fiyat elektrik üreticileri, tedarik şirketleri ve büyük şirketler içinde kontratlarda gösterge olarak kullanılıyor.

FİYATLAR TEPE YAPTI

EPİAŞ tarafınca güç piyasasında sonraki günün PTF fiyatı saat 14.00 prestijiyle mutlaklık kazanıyor. Tavan fiyat uygulaması yapılan PTF’de tavan ocak ayında 1,345 lira olarak belirlenmişti.

Referans elektrik fiyatı bu haftanın evvelki günlerinde de tepeyi görmüş, lakin doruktaki seyir birkaç saati geçmemişti. Gaz santrallerinin tüketimi azaltacağı açıklamasının akabinde bugün 08.00’den itibaren gün boyunca meblağların tepe olduğu görüldü.

yatırım tavsiyesi içermez