Doğalgaz krizi kapıda: Elektrik tüketimi ve endüstriyi de vuracak

Ülke genelinde soğuk hava şartlarının tesirli olduğu devirde meydana gelen kesintinin akabinde büyük ölçekli sanayi kuruluşlarına gaz sevkiyatının yüzde 40 oranında azaltılması için dağıtım şirketlerine talimat verildi.

Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşlarını temsil eden İstanbul Sanayi Odası (İSO), elektrik ve doğalgaz meblağlarına yapılan artırımlara atıfta bulunarak, bunun üzerine gidilecek gaz kısıntısının üretim üzerinde ağır yük yaratacağını ve endüstrinin “arz üzerinden bir bedel ödetilmesinin kabul edilemez” olduğunu deklare etti.

”BİRÇOK MEVZUYU OLUMSUZ ETKİLEYECEKTİR”

Bahçıvan, “Bir yandan ihracata dayalı bir büyüme için elimizden gelen çabası gösterirken, başta ihracatçı bölümlerimizi vuracak olan bu karar, fabrikalarımız üzerinde epeyce önemli bir üretim ve planlama gerilimine yol açacaktır. Maliyetler üzerinden aslına bakarsanız aylardır belirli bir fedakarlığa katlanan sanayicilerimizin artık de arz cephesinde bu meseleyle karşı karşıya kalması hiç kuşkusuz verimliliği, üretim kalitesini, sevkiyatı ve daha biroldukça mevzuyu olumsuz etkileyecektir” tabirlerini kullandı.

10 GÜN MÜDDETLE KESİLDİ

Güç kesiminden yetkililerin verdiği bilgiye göre, İran teknik arıza sebebi öne sürülerek doğalgaz akışını 20 Ocak prestijiyle 10 gün mühletle kestiğini Türkiye’ye dün bildirdi.

Bunun kısa mühlet akabinde BOTAŞ, en önemli doğalgaz tüketicilerinden olan elektrik santrallerinden doğalgaz tüketimini yüzde 40 azaltmalarını istedi.

Kesim yetkilileri kesinti müddetinin kısaltılması için görüşmelerin sürdüğünü belirttiler.

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yeni bilgilerine nazaran, geçen yılın ocak-ekim periyodunda İran, Türkiye’nin toplam tüketiminin yüzde 16’sını karşıladı. İran’dan Türkiye’ye gaz sevkiyatı tek bir boru sınırı üzerinden yapılıyor.

TÜKETİM TEPE YAPARKEN GAZ KESİLDİ

Gaz kesintisi Türkiye’de doğalgaz tüketiminin tepe yaptığı, soğuk hava şartlarının ülke geneline hakim olduğu bir devirde meydana geldi.

Türkiye’nin günlük doğalgaz tüketimi, doğalgaz dağıtım dalından bir kaynağın verdiği bilgiye göre, neredeyse bir yıl evvel 19 Ocak 2021’de günlük 279 milyon metreküp ile tarihi tepeyi gördü. Salı günü ise 276 milyon metreküp ile bu tepeye yakın bir tüketim gerçekleşti.

ELEKTRİK ÜRETİMİ VE TÜKETİMİ DE ETKİLENECEK

Elektrik santrallerine verilen doğalgazın azaltılmasından elektrik üretimi ve tüketimi de etkilenecek. Türkiye bu yıl kuraklık ve hidroelektrik santrallerinden gelen elektriğin azalması niçiniyle doğalgaz santrallerinden üretime tartı vermek zorunda kaldı.

Elektrik piyasası datalarına bakılırsa, ocak ayında üretilen elektriğin yüzde 30 ile en büyük kısmı doğalgaz santrallerinden sağlandı.

YENİ ADIMLAR ATILABİLİR

Elektrik dağıtım dalından isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak da doğalgazın, gazdan elektrik üreten santrallerin neredeyse tam kapasite ile çalıştığı bir periyotta kesildiğini; büyük ölçekli sanayi üreticilerinin elektrik tüketimini azaltması için adım atılabileceğini tabir etti.

Kaynak, “Elektrik tüketiminin de doğalgaz ile bir arada tepe yaptığı bir devirde kesilme olduğu için önümüzdeki günlerde ağır endüstride elektrik tüketiminin azaltılmasına yönelik adımlar gorebiliriz. Lakin yetkili kurumlardan şu anda rastgele bir talep gelmedi” dedi.

Tıpkı kaynak Aralık ayının son haftasında yüksek elektrik tüketimi niçiniyle büyük imalat şirketlerinden tüketimi azaltmalarının istendiğini de hatırlattı. Elektrik ve doğalgazı ağır tüketen ağır sanayi kümeleri içinde petrokimya, cam, çimento ve çelik yer alıyor.

YÜZDE 40 AZALTILACAK

Dal yetkilileri yılda 300 bin metreküpten çok gaz tüketen sanayi kuruluşlarına gaz akışının yüzde 40 azaltılacağını, lakin bu kapsama ısıtma için yapılan kullanım, üniversite ve hastanelerin girmediğini söz ettiler.

Elektrik meblağlarına ay başında yüzde 52 ila yüzde 125, doğalgaz meblağlarına ise sanayi için yüzde 50 oranında artırım yapılmıştı.

FİYATLAR ARTMIŞTI

Son bir yıllık devirde ise küçük endüstride kullanılan doğalgazın fiyatı yüzde 77, büyük ölçekli tüketim yapan endüstride kullanılan gazın fiyatı yüzde 346, elektrik santrallerde kullanılan doğalgazın fiyatı yüzde 290 artmıştı.

yatırım tavsiyesi içermez