Doğalgaz yardımına müracaatlar başladı: Kimler, nasıl yararlanabiliyor?

Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Çarşamba günkü kabine toplantısından daha sonra duyurulan doğalgaz tüketim yardımına müracaatlar bugün başladı.

Uygulamayla dört milyon haneye yılda toplam 450 lira ile 1150 içinde yardım yapılması öngörülüyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık doğalgaz tüketim takviyesinin hem faturalı tıpkı vakitte ön ödemeli sayaç kullanan hanelere verileceğini belirterek müracaatlarının onaylanmasından daha sonra hak sahiplerinin PTT’ye gidip faturalarını ibraz edebileceğini ve dayanaktan yararlanabileceğini söylemiş oldu.

Yanık, ön ödemeli sayaç kullananlar içinse takviye ölçüsünün kartlarına yatırılacağını belirtti.

Kimler başvurabilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına nazaran yardımdan toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının kriterlerine uyan haneler yararlanabilecek.

Vakıflarin kriterleri içinde, toplumsal güvenlik kurumlarından aylık ve gelir almamak, temel gereksinimlerini karşılayabilecek seviyede tertipli ve daima bir gelire sahip olmamak bulunuyor.

Müracaatlar e-Devlet üzerinden yapılacak

Doğalgaz takviyesinden yararlanmak isteyenler e-Devlet üzerinden Toplumsal Yardım Müracaat Hizmeti ekranından müracaat yapabilecek.

Başvurusu onaylananlar PTT’ye gidip faturalarını ibraz edecek.

Sıhhat raporu bulunan kronik hastalara yahut hayatlarını aygıta bağlı sürdüren bireylerin yaşadığı hanelere yüzde beş ek ödeme yapılacak.

Doğalgaz tüketim yardımı ölçüsü, iki seferde ödenmek üzere yılda toplam 450 lira ile 1150 içinde değişecek.

Ödemeler Mart ve Ekim aylarında yapılacak.

Anadolu Ajansı’na nazaran yardım ölçüsü belirlenmedilk evvel Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde oluşturulan takımlarca Türkiye genelinde doğalgaz altyapısı olup kömür dayanağından yararlanan hanelerin talepleri alındı.

Buna ek olarak doğalgaz takviyesinin hangi şartlar baz alınarak sağlanabileceğine ait çalışmalar yürütüldü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise Türkiye’nin her bölgesinin farklı iklim şartlarına sahip olduğunu göz önünde bulundurarak bölgelerin ısıl kıymetlerine nazaran bir endeks geliştirdi.

Bu endeks temel alınarak bölgelere verilecek takviye fiyatı saptandı.

yatırım tavsiyesi içermez