Dünya piyasalarındaki belirsizlik ons altını yükselişe geçirdi

Dünya piyasalarında Rusya-Ukrayna savaşının tesiriyle yaşanan belirsizlik ons altını yükselişe geçirdi.

Yeni haftaya yükselişle başlayan ons altın şu sıralar bin 993 dolardan süreç görüyor.

Savaşın meçhullüğü, pandeminin devam etmesi ve gelişmiş ülkelerin enflasyonun yüksek çıkması altına olan itimadı artırıyor. Gram altın şu sıralar 940 TL, çeyrek bin 550 TL, yarım 3 bin 100 TL, tam 6 bin 200 TL’den süreç görüyor.

Ülkemizde düğün dönemin yaklaşması ile bir arada altına olan talebin arttığını belirten Kapalıçarşı esnafı, bu talebin artacağını söylüyor.

“ALTINA TALEP DEVAM EDECEKTİR”

Ons altının yükselmesinin sebebinin dünya piyasalarıyla alakalı olduğunu vurgulayan Kapalıçarşı esnafı Atilla Saraç şöyleki konuştu:

“Savaşın devam etmesi, pandeminin kısmen devam etmesi ve gelişmiş ülkelerin enflasyonu yüksek çıkması ile bir arada altın doğal olarak inançlı liman oluyor. Çin’in Shanghai kentinde önlem emelli kapanma kelam konusu. Tüm dünya piyasaları ister istemez etkiliyor. Buda altını olumlu üst yanlışsız tesir yapar. Düğün dönemin gelmesi ile bir arada altına talep şu anda var. Önümüzde ki günlerde de talebin olacağını düşünüyorum. birebir vakitte TL bazında altının kısmen üst tesir yapacağını düşünüyorum. Gram altın 940 TL, çeyrek bin 550 TL, yarım 3 bin 100 TL, tam 6 bin 200 TL’den süreç görüyor. Gram altın sene sonu beklenti doların durumuna nazaran değişkenlik gösterir lakin benim şahsi görüşüm 100 ile bin 200 TL bandında olacaktır.

yatırım tavsiyesi içermez