ELDER’den elektrik faturalarındaki kademeli tarifeye ait açıklama

Elektrik faturalarındaki kademeli tarife uygulamasına ait bilgilerin paylaşıldığı açıklamada, “Kademeli elektrik tarifesi uygulaması mesken abone kümesi alçak tansiyon tek vakitli tüketicilerinin tamamı için geçerli olup, endeks okuma devri boyunca günlük ortalama 5 kilovatsaat ile altında ve üstünde olmak üzere iki farklı kademeye bölünmüştür. Günlük ortalama 5 kilovatsaat ve altındaki tarifelere maliyetler düşük olarak yansıtılmakta olup, bu uygulama ile dünya genelinde artan güç maliyetlerinden vatandaşlarımızın korunması amaçlanmaktadır” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, uygulamanın 1 Ocak 2022 prestijiyle yürürlüğe girdiği anımsatılarak, “1 Ocak 2022 tarife değişikliği daha sonrası sayaç okuması yapılan ve tüketim dönemi kısmen 31 Aralık 2021 ve öncesini kapsayan tüketicilerin faturalarında eski ve yeni tarifeler birlikte dikkate alınmaktadır. 2021 Aralık ayına ilişkin tüketimler bundan evvelki devrin tarifeleriyle faturalandırılırken 2022 Ocak ayına ilişkin tüketimler mevcut periyodun tarifeleriyle kademeli olarak fiyatlanmaktadır. Bu uygulama Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafınca belirlenmiş adap ve metodoloji kapsamında yapılmaktadır” denildi.

“DAĞITIM VE VAZİFELİ TEDARİK ŞİRKETLERİ FİYATA BELİRLEYEMEZ”

Elektrik dağıtım şirketlerinin gelirlerinin 5 yıllık devirler için sabit ve TÜFE endeksli, bakılırsavli tedarik şirketlerinin gelirlerinin ise elektrik tedarik maliyetleri üzerinden yüzde 2,38 olarak belirlendiği söz edilen açıklamada, “ötürüsıyla Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) tarafınca elektrik dağıtım ve nazaranvli tedarik şirketlerine düşük fiyatlı elektrik satılması suretiyle bu şirketlerin fahiş karlar elde etmeleri mümkün değildir” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, EÜAŞ’ın halihazırda perakende şirketlerine kısıtlı bir kapasiteyle güç sağladığı belirtilerek, “gorevli tedarik şirketleri güç gereksinimlerinin epey düşük bir ölçüsünü EÜAŞ’tan temin edebilmektedir. bakılırsavli tedarik şirketleri yüksek ölçüdeki enerjiyi özgür piyasalardan yüksek fiyatlı olarak temin ederler. Hür piyasa fiyatları global piyasalardaki emtia fiyatları ve döviz kurundaki artış paralelinde son bir yılda yüzde 275 yükselmiştir. ötürüsıyla EÜAŞ tarifesi düzeyinin piyasa maliyetlerinin altında belirlenmesi faturaları düşürmek suretiyle tüketicileri destekleyici mahiyetteyken perakende şirketlerin gelirlerine bir tesiri yoktur. Tersine maliyet tabanlı kar oranı olmasından dolayı perakende şirketlerinin karlılıklarını olumsuz etkilemektedir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Elektrik dağıtım şirketlerinin altyapı için 2011’den 2020’nin sonuna kadar 75 milyar lira yatırım yaptığı vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Elektrik dağıtım ve misyonlu tedarik şirketleri fiyat belirleyemez, fiyat artışı talebinde yahut teklifinde bulunamaz, faturalara rastgele bir bedeli keyfi bir biçimde yansıtamaz, fatura kalemlerinde rastgele bir oynama yapamazlar. Aksi biçimde bu şirketlere lisans iptali dahil ağır cezalar uygulanmaktadır. Fiyat tarifeleri EPDK tarafınca tüm paha zincirindeki maliyetlere bakılarak üçer aylık periyotlarda belirlenmekte ve kamuoyu ile şeffaf bir biçimde paylaşılmaktadır. EPDK tarifeleri belirlerken şirketlerin özelleştirme için ödedikleri bedeller için hiç bir biçimde karşılık ayırmaz ve döviz kurlarındaki değişimleri hiç bir biçimde dikkate almaz.”

yatırım tavsiyesi içermez