Emekli yurttaş isyan etti: Cebimde 20 lira var, haram olsun

TL bu hafta Salı günü keskin biçimde yüzde 10’un üzerinde paha yitirirken son 12 günün 11’inde toplam yüzde 20 bedel yitirdi. Yıl başından bu yana TL’nin paha kaybı yüzde 45’i buldu.

TL’nin bedel kaybetmesi daha sonrası gelen artırımlara isyan eden emekli Sani Akyürek, ”Ben emekliyim cebimde 20 lira var. 20 lira cebimde emekli adam, fazla yok. var ise haram olsun yok. Ne olacak halimiz* derken, Esnaf Sinan Saraç ise, “Artvin kent merkezinde telefon GSM bayisiyim. Bu son kur artışlarından dolayı cep telefonu olayı epeyce etkilenmektedir. örneğin bugün gelen bir haberde Apple tüm Türkiye’deki satışları durdurdu. Döviz kurunun artışından dolayı piyasalar allak bullak dolar da yaklaşık olarak 13’e dayandı. Euro arttı. Şu anda satışlarımız durmuş durumda. Düşünebiliyor musunuz cep telefonlarını artık tezgah altı yapıp, satışı durdurduğu için demoral yani reklam olan telefonları koymaya başladık. Durum vahim” kelamlarıyla kederini anlattı.

”İHALEYE KATILMAMAK DURUMUNDA KALDIK”

Ardanuç’tan kırtasiyeci Şinasi Özel ise, “16 yıldır bu işle çalışıyorum, dün Ardanuç’ta yeni açılan cezaevimizin ihalesi vardı. Fotokopi kağıdı öteki gereksinimler.. Fabrikalar üretimi durdurduğu için fotokopi kağıdı bulamıyoruz. Dün 12.30 civarlarında 12.50 iken Erzurum’da bir toptancı arkadaşımızı aradım 43 TL bildirdi. Ama ben sabah burda bir hekim arkadaşımıza 40 liradan fotokopi kağıdının bir topunu satmıştım. Sonuç itibariyle bugün ihale kağıdını almaya geldiler ve bu aşağı dolar kurundaki yükseliş, inişlerden dolayı bugün fotokopi kağıdından dolayı ihale kağıdını katılmıyoruz diye vermek zorunda kaldık. Arkadaşlar yalvarıyor diyorlar, 50 ise 55 yazın fakat tabi bunun önünü goremediğimiz için de ihaleye katılmamak durumunda kaldık” diye konuştu.

“SON 10 GÜNDE ACINACAK DURUMA DÜŞTÜK”

Ticaretle uğraştığını söyleyen Kemal Yıldırım ise, “Şu son on gündür acınacak duruma düştük. Ne çarşıda gezen var ne alışveriş yapan var. Ne yapacağımızı şaşırdık. Allah kolaylık versin diyelim. Artırımlara yetişme talihimiz yok ortalıkta mal bulamıyoruz. Sahiden uçmaya başladık, hepimize Allah kolaylık versin” dedi.

“HÜKÜMET İSTİFA DİYORUM”

Esnaf Mehmet Cebeci ise, ”30 Yıllık esnafım vatandaşın alım gücü zayıfladı, her gün onlarca müşteri ayakkabı fiyatını soruyor ancak alan yok, ekonomik durum epeyce berbat. Doların yükselişi işyeri kiralarını, konut kiralarını sıradan yükseltti. Fırsatı bilen vatandaşlar işin peşine yetişemiyoruz ne olacağımız muhakkak değil. Hükümet istifa diyorum” diye seslendi.

yatırım tavsiyesi içermez