Emperyalizm ve kapitalizm ne demek ?

Emperyalizm ve Kapitalizm: Ne Demek?

Emperyalizm ve kapitalizm, dunya capnda onemli ekonomik sistemlerdir. Emperyalizm, bir ulkenin bir ya da daha fazla ulkeyi politik, ekonomik ve kulturel olarak kontrol etme stratejisidir. Kapitalizm ise, sermaye ve uretim araclarnn ozel mulkiyetinden kaynaklanan, rekabetci bir ticaret sistemidir. Bu makalede, her iki sistemin ne oldugu ve aralarndaki farklar tartsacagz.

Emperyalizm: Ne Demek?

Emperyalizm, bir ulkenin, diger ulkeler uzerinde siyasi, ekonomik ve kulturel kontrol saglamak icin kullandg bir stratejidir. Bu siyasi kontrol, genellikle bir ulkenin, kolonileri ya da protokoller araclgyla kulturel kontrolunu de beraberinde getirir. Emperyalizm, genellikle, guclu bir ulkenin, zayf bir ulkeyi kontrol etme stratejisidir.

Kapitalizm: Ne Demek?

Kapitalizm, sermaye ve uretim araclarnn ozel mulkiyetinden kaynaklanan, rekabetci bir ticaret sistemidir. Kapitalizm, genellikle, uretimin bir bolumunun, belli bir uretim maliyeti altnda, ozel girisimciler tarafndan gerceklestirilmesini saglar. Bu sistem, ozel mulkiyet hakknn onemini vurgular ve ozel mulkiyet hakkna dayal olarak, bir ulkedeki uretimin ozellestirilmesini destekler.

Sonuc

Emperyalizm ve kapitalizm, dunya capnda onemli ekonomik sistemlerdir. Emperyalizm, bir ulkenin diger ulkeleri siyasi, ekonomik ve kulturel olarak kontrol etme stratejisidir, iken kapitalizm, sermaye ve uretim araclarnn ozel mulkiyetinden kaynaklanan, rekabetci bir ticaret sistemidir. Her iki sistem de onemli ekonomik rol oynar ve dunya capnda etkili olmaktadr.