EPDK, ‘Ocak ayı artırımı aralık ayına da yansıtıldı’ şikâyetlerini incelemeye aldı

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Ocak’tan itibaren geçerli elektrik artırımlarının aralık ayına da yansıtıldığı şikâyetleri üzerine faturaları incelemeye aldı.

Bu hususta dün açıklama yapan EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, perakende satış şirketlerinin birinci okuma ile son okuma tarihi içindeki gün sayısına nazaran hesaplama yapmak zorunda olduğunu belirterek, “Örneğin, ilgili faturada aralık ayından ne kadar gün var ise tüketimi ona nazaran oranlayarak eski fiyat, ocak ayından ne kadar gün var ise bir daha tüketimi ona göre oranlayarak yeni tarife üzerinden hesaplama yapmak zorunda. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır” dedi. Tarife geçiş vakit içinderında faturada görülen tüketime temel ünite bedellerin EPDK tarafınca yayımlanan tarifelerle uyumlu görülmediği durumlar oluşabileceğini, fakat bunun son hesaplamaya tesir etmeyeceğini kaydeden Yılmaz, yurttaşın müsterih olmasını, tüketim döneminin artması yahut eksilmesinin adaletsizlik oluşturmayacağını belirtti.

Süreci yorumlayan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İdare Heyeti üyesi Olgun Sakarya şu vurguyu yaptı: “İşin özü yurttaşın ne dağıtım şirketleri ne kamuya olan inancı kalmıştır. Özelleştirmelerin toplumu getirdiği nokta bu. Bir an evvel dağıtım bölgelerinin kamusal hizmet alanına çekilmesi gerekiyor.”

KENDİ AYAĞINA SIKAR

1 Ocak’ta yürürlüğe giren artırımın aralık ayına da yansıtıldığını düşünmek dahi istemediğini belirten Sakarya şu biçimde devam etti: “Hatalı faturalar olabilir lakin genelleştirildiğini düşünmüyorum. Bu kendi ayağına sıkmak demek. bu biçimde bir durum işletme hakkı dönemi kararlarına, mukaveleye muhalif olur. Tüketicinin kandırılması, soyulması sonuçlarını doğurur. Lisansın iptaline kadar masraf. Ağır para cezası ile karşılaşırlar.”

yatırım tavsiyesi içermez