Esnaftan elektrik artırımına reaksiyon: Fatura değil mübarek çarpım tablosu

Artırım niçiniyle giderek artan elektrik ve doğal faz faturalarına vatandaşların yansısı sürüyor. Doğal gaz ve akaryakıta gelen artırımların haricinde, yüzde 127’ye kadar çıkan kademeli elektrik artırımının akabinde gelen faturalar yurttaşı şaşkına çevirdi. Faturaları nasıl ödeyeceğini bilmediğini söyleyen yurttaşlar ülke genelinde farklı formlarda reaksiyonlarını lisana getirdi.

Artırımların geri alınmasını isteyen yurttaşlar dün yapılan bakanlar heyeti toplantısından da umduklarını bulamadı. Çekmeköy’de gelen son elektrik faturalarına reaksiyon gösteren vatandaşlar ve esnaf zahmetini ANKA Haber Ajansı’ndan Edda Sönmez’e anlattı.

“BEN HAKKIMI HELAL ETMİYORUM BUNLARA”

“Diyecek bir şeyim kalmadı. Derman kalmadı. Her şey bitti” diyen yaşlı bir yurttaş şunları söylemiş oldu:

“Allah bunlara hidayet versin, akıl fikir versin. Öbür ne diyeyim? Ben tek kalıyorum 200 lira geldi. Tek kaldığım biçimde, meskende kalmadığım çocuklarımın yanında kaldığım biçimde 200 lira geldi. Yakmadığım biçimde bir odaya girer çıkarım, bir de buzdolabım var hepsi bu. Allah bunlara akıl fikir versin. Ben hakkımı helal etmiyorum bunlara. İnşallah mahşerde sürüm sürüm sürünecekler bunlar. Öteki ne diyeyim, vatandaş olarak ne isteyeyim ben? Hoşluk istiyorum, huzur istiyorum, birkaç kişinin yaşaması değil, her insanın yaşaması lazım. Yoksulun, fukaranın yaşaması lazım. Akşam gitsinler de pazarın halini görsünler.”

Bir yurttaş da marketten aldığı 5 litrelik ayçiçeği yağı tenekesini gösteren bir yurttaş, “4 bin 250 lira alan adam 130 liraya bunu alırsa gerisini siz düşünün işte. Saklıyorum bu biçimde. (Montunun altına sokarak) Saklayarak gdolayıyoruz” dedi.

DÜKKANININ CAMINA “MAĞAZAMIZI ELEKTRİK FATURASI 4 KAT ÇARPTI” YAZDI

Çekmeköy’de yaklaşık 30 yıllık esnaflık olan Müslüm Fazilet ise yüksek gelen elektrik faturasını protesto etmek maksadıyla, dükkanının camına 3 bin 15 liralık faturanın bir örneği ile bir arada “Fatura değil mübarek çarpım tablosu” ve “mağazamızı elektrik faturası 4 kat çarptı” yazıları astı.

Küçük ve orta ölçekli esnafın bu faturaların altından kalkamayacağını söyleyen ve artırımların derhal geri alınması gerektiğini savunan Müslüm Fazilet, şunları söylemiş oldu:

“Yaklaşık 30 yıla yakındır burada esnaflık yapıyorum. Yani genel manada faturaların şimdi tamamından kaygılıyız lakin elektrik ve doğal gaz saçma sapan bir biçimde geliyor. Şöyle söyleyeyim, 700-800 lira gelen elektrik faturam 3 bin küsur gelmiş. Yani kira üzere elektrik ödüyoruz, bununla hiç bir esnaf ayakta kalamaz. Hele hele bizim üzere küçük KOBİ’ler hiç ayakta kalamaz. Bu saçma gidişin bilakis dönmesi lazım bir an evvel. O denli yok yüzde 7 vergi indirmekle yüzde 3 vergi indirmekle falan yok. Gördünüz mü benim elektrik faturam 4 katı gelmiş. Bakın yüzde 127’ye biz astronomik diyoruz ancak buradaki fatura neredeyse 4 katı. 3 bin 15 lira.”

SOĞUKTA BEKLEDİK, KLİMAYI AÇMADIK, MÜŞTERİ DE ÜŞÜYOR

bundan evvelki ay da yüksek geldi 2 bin 145 lira. Daha evvelki aylarda 600-700 lira geliyordu. En yüksek 900 lira gelmişti. Şu anda 3 bin 15 lira. Ki şu daha az yakmışım. Baktım sanki kilovat epey mu, epeyce mu yakmışız diye. Hayır daha az yakmamıza karşın, kış bulunmasına karşın çok yakmadık. Soğukta bekledik, klimayı açmadık. Müşteri giriyor içeri üşüyor. Düşünün ona karşın yakmadık.

Bakın vitrinimiz kapalı. Olağanda vitrinin açık olması lazım. bu biçimde bir ticaret yapmaya çalışıyoruz şu anda. Ezalar bu boyutta. O denli yüzde 7’yi yüzde 1’e çekme falan filan, KDV’nin kaldırması bunu kurtarmaz. Bu artırımların geri alınmaması durumunda biroldukca esnaf kapanacaktır. Beşerler epey kaygılı bizim üzere ancak bunun bir an evvel geri alınması lazım. çabucak hemen ödemedim. 3 bin küsur lirayı nasıl ödeyeyim?

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ ESNAF BUNUN ALTINDAN KALKAMAZ

Yani kira kadar elektrik faturası geliyor neredeyse, o denli söyleyeyim. Bunun altından hiç bir esnaf kalkamaz. Daha doğrusu küçük ve orta ölçekli esnaf bunun altından kalkamaz. Bu artırımların derhal geri alınması lazım, tamamının geri alınması lazım. esasen yüksek geliyordu artık astronomik geliyor o denli yüzde 127 falan da değil bakın ben televizyonlarda izliyorum, işte yüzde 127 diyorlar. Yüzde 127 artırım yok, bakın 700-800 lira gelen elektrik faturam 3 bin 15 lira gelmiş üç katın üzerinde. Yani orada nasıl bir ölçüm yapılıyor, nasıl bir kademeli bir şey var bilmiyorum ancak saçma sapan bir durum özetlemek gerekirsesı. Biz bu elektrik faturaları yüzünden herbiçimde ya kapatıp gideceğiz, çalışanlar kendine iş bulmak zorunda kalacak. Ben değilim yalnızca şu esnafı dolaşın herkeste tıpkı sorun var.

HERKES GÖRSÜN İSTEDİM, NİTEKİM ÇARPIM TABLOSU ÜZERE

Yani görsün istedim herkes. Sahiden çarpım tablosu üzere. Üzerindeki vergilere vesaireye bakın, çarpım tablosu üzere elektrik fiyatı haricinde saçma sapan bir şey var, yok dağıtım bedeli, yok bilmem işte kaçak kayıp bedeli. Kaçak kayıp bedelini ben niçin ödüyorum? Git kendin yakala kaçağı kayıbı. 700-800 lira gelen şey şayet bugün 3 bin 15 lira geliyorsa ülkedeki idare durup bunu düşünmeli bence. Şu anki durum sahiden bu. Yani hani kime sorsanız tıpkı şeyi söyleyecektir. Zira beşerler yaşıyor bunu bu biçimde yüzde 50 enflasyon falan yok, bize göre yüzde 150’nin üzerinde bir enflasyon var. Neye göre enflasyon belirliyorlar bilmiyorum. Gelsinler satılan eserlere baksınlar, gelen fiyatlara baksınlar nazarancekler. Daha doğrusu yüzde 50 ise madem sen niçin bu biçimde yüzde 127 diye elektrik faturasına artırım yapıyorsun ve daha sonrasında da 3 katı geliyor. Yani kendi kendilerini yalanlıyorlar. Yüzde 127 diye bir artırım yok tam bilakis 3 katı var lakin enflasyona da yüzde 50 diye bir enflasyon yok. Bunu herkes çarşıda, pazarda görüyor yani illüzyonla bu işler yürümez.”

yatırım tavsiyesi içermez