Faik Öztrak: Bedeli sahiden yüksek olur!

CHP Sözcüsü Faik Öztrak YouTube üzerinden yayın yapan CHP İktisat Masası TV’de ekonomist Cihan İhtilal Zelyut’un sorularını cevapladı.

OVP hakkındaki görüşü sorulduğunda Öztrak şunları söylemiş oldu:

“Bir defa her şeydilk evvel şunu söyleyeyim, OVP’nin açıklanması ile birlikte AKP’nin 2011 yılında Erdoğan tarafınca açıklanan 100.yıl maksatlarının artık ulaşılmasının mümkün olmadığı, palavra olduğu tescil edilmiştir.

İlan edilen amaçlarda 2 trilyon dolar ulusal gelir maksadımız olacaktı, bu OVP’de 2023 ulusal gelir maksadı 925 milyar dolar. 1 trilyon 75 milyar dolar ortada yok. Yani amaç yarı yarıya düşmüş. Bu başarısızlığın tescilidir.

İkinci mevzu ihracat, OVP gayesi 242 milyar dolar, pekala 2011 yılındaki 2023 vaatlerinde açıklanan sayı neydi? 500 milyar dolar. 258 milyar dolarlık da ihracat ortadan kaybolmuş, ihracatta yarı yarıya düşmüş, artan bir şey var: OVP’de 2023 işsizlik oranı %11,4 halbuki 2011’de açıklanan yüzüncü yıl gayelerinde bu %5 idi. İşsizlik de %6,4 puan birden artmış.

Bu OVP, Erdoğan hükümetlerinin başarısızlığının bir itirafıdır; ve 2023 gayelerinin nasıl palavra olduğunun açık bir göstergesidir.”

Öztrak yarı yarıya iskonto edilmiş OVP maksatlarının şu hali ile pek optimist kaldığını belirtti. Plandaki büyüme amaçlarının Türkiye’nin uzun vadeli büyüme gerçekleşmeleri ile uyumlu olmadığını söyleyerek her yıl bir milyondan fazla şahsa istihdam sağlamasının da %5’lik büyüme ile pek güç olacağını söz etti.

“Bütün bunlara baktığımızda gördüğümüz şu, OVP adeta Alice Mükemmeller Diyarında romanı üzere.”

Öztrak ayrıyeten OVP’nin iktisat idaresinde uyum olmadığını da gösterdiğini söyleyerek, Merkez Bankası’nın 1,5 ay evvel yaptığı tüm kestirimlerin bu OVP’de çöpe atıldığını söylemiş oldu. Örnek olarak 2021 yılında MB’nin enflasyon amacının %14,1 olacağını belirtmesine karşın OVP’de bu sayının %16,2 olacağını, 2022 sayılarında da uyuşmazlık olduğunun altını çizdi. Cari açık iddialarında de birebir uyuşmazlığın olduğunu, MB’nin 2021 için 11,3 milyar dolar açık beklerken OVP’nin 21 milyar dolarlık bir gaye belirlediğini söylemiş oldu.

“Ekonomi idaresinde kimin ne dediği belirli değil. Şahap Kavcıoğlu bir şey söylüyor, Lütfü Elvan bir şey söylüyor, Tayyip Erdoğan da değişik bir şey söylüyor.” diye kelamlarına devam eden Öztrak’a MB Başkanı’nın çekirdek ve besin enflasyonunda yaptığı açıklamalarla gittiği telaffuz değişikliği de soruldu.

Öztrak şu açıklamayı yaptı:

“Merkez Bankalarının en değerli sermayesi inançtır. İtimadın gerisinde de belli bir istikrar olması lazım. Artık siz diyeceksiniz ki, ben TÜFE’yi temel alıyorum, ona bakılırsa yürüyorum, benim faizlerim TÜFE altında olmayacak diyorsunuz fakat TÜFE yükselmeye başlıyor, siz hiç bir hazırlık yapmıyorsunuz, piyasalara doyurucu bir izahat yapmayıp çıkıp evet enflasyon arttı lakin ben artık TÜFE’yi değil çekirdek enflasyon sayılarından birini kullanacağım, hangisi işime geliyor, C işime geliyor, ona göre de faizi belirleyeceğim. Bu oyunun kuralının maç oynanırken değiştirilmesidir. Bir merkez bankası lideri bunu yaparsa o ülkenin parası da %2’ye yakın paha kaybeder.”

Öztrak Merkez Bankası’nın iki niçinle artık inanç vermekten uzak olduğunu söylemiş oldu. Bunlardan birincisi bankanın Saray güdümünde olması, ikincisi ise liderin epeyce sık değişen telaffuzları olduğunu vurguladı.

Öztrak ayrıyeten kendisine enflasyon düşmeden yapılacak faiz indirimlerinin kurda rekorlar getirme ihtimalinin karamsar bir beklenti olup olamadığı sorulduğunda şu karşılığı verdi:

“Benim gördüğüm alışılmış bir yandan Lira konusunda yeni paha kayıplarını gündeme getirir, bir yandan ister istemez faizleri tesirler, biz isteriz olağan faizler düşsün, Türkiye en yüksek faizi vereceğine en düşük faizi versin lakin bunlar istikrar, inanç gerektirir. Siz iktisatta istikrarı, itimadı bitirmişsiniz istiyorsunuz ki hem enflasyon düşsün hem faiz. Artık bu biçimde bir hayat yok, bunu daha evvel de yapmaya çalıştılar Türkiye 128 milyar dolar rezerv kaybetti. Bugünkü problemlerimizin temelinde, dışarıya karşı iktisadın dayanma gücünün düşük olmasının sebebi, seçim kazanabilmek için geçersiz istikrar havası basılması için, o 128 milyar doların buharlaştırılmasıdır. Artık bugün geldiğimiz noktada bir daha tıpkı şeyi yapmak istiyorlar bunun bedeli nitekim fazlaca yüksek olur. Ben buradan yeniden söylüyorum artık bu iktidara inanç bitmiştir. İnancın kalmadığı ortamda Erdoğan şahsım hükümeti ile devam ısrarı milletin sırtındaki yükü artıracaktır. Türkiye’nin yeni kurallara, kurumlara ve takımlara muhtaçlığı vardır.”

Öztrak Türkiye iktisadına yanlışsız ilacın verilmesi halinde tekrar ayağa kalkarak başa güreşecek büyük bir potansiyel taşıdığını da belirterek kelamlarını bitirdi.

yatırım tavsiyesi içermez