İktisat müellifi Zelyut tarih verdi: “Dolarda kıyamet kopacak”

Yeniçağ gazetesi iktisat müellifi Cihan İhtilal Zelyut, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamaları üzerine dolarda yaşanan hareketliliği kıymetlendirdi.

Kavcıoğlu’nun, “Çekirdek enflasyon” vurgusunun akabinde dolar ve avrodaki yükseliş gerçekleştiğine dikkat çeken Zelyut, 23 Eylül’de dolar kurunda kıyametin kopacağını belirtti.

Merkez Bankası’nın 3. çeyrekte faiz indirimine gideceğini söyleyen Zelyut, “bu biçimde kızılca kıyamet kopacak. Bakın ismi anıldı dolar kuru 8.50 TL oldu.” sözlerini kullandı.

Zelyut şunları söylemiş oldu:

“Operasyon fiilen başlamadı. Yalnızca başlayacağına dair sinyaller bile dolar kurunu kritik 8.50 direncine kadar götürdü. TÜİK’in raporunda güç, besin, alkolsüz içecekler, tütün ve altın hariç çekirdek enflasyon baktığımızda yüzde 16.76 olduğunu görüyoruz. Lakin bakın enerjiyi ve gıdayı çıkardık. Ben doğalgaz, elektrik kullanmıyor muyum? Bunlara daima artırım geliyor. Haliyle bunlar benim yaşantımda beni yoksullaştırıyor. Ben yemiyor muyum gıdayı nasıl çıkartırsın enflasyondan. Bunları çıkarıp o denli enflasyon hesaplamak ne kadar yanlışsız. bu biçimde saçmalık olur mu?

Faiz indirimine karşı değilim sakın yanlış anlamayın. Lakin senin evvel enflasyonu indirmen lazım. Enflasyonu düşürmenin tek şartı var. Reformalar yapacaksın. Yarını kurtarmak için 5 yıllık, 10 yıllık planlar yapmanız lazım. Bunun dışında bizim varacağımız yer motamot Berat Albrayrak periyodundaki üzere talimatla inen faiz doları üst doğruyu çıkartır.

Piyasa iktisat idaresine olan itimadını o kadar yitirmiş ki; bir aksi haber duyduğunda dolar kurunda 30 kuruşluk fazlaca sert yansılar veriyor. Bu ne demek yarın siz tasarladığınız şeyi icraata döktüğünüz anda hayli sert dalgalarla karşılaşacaksınız demektir. Zira siz güvenizi bitirmişsiniz.”

yatırım tavsiyesi içermez