İSO Meclis Lideri Zeynep Bodur Okyay: Endüstricinin durumu hiç iç açıcı değil

Kale Kümesi Lideri ve Üst Yöneticisi (CEO) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Lideri Zeynep Bodur Okyay; enflasyon, kur riskinin yarattığı finansman sorunu ve yükselen emtia meblağları ile üretim maliyetlerini yönetememenin endüstricinin en büyük sorunları olduğunu söylemiş oldu. Bodur Okyay, “Evet, esnaf pandemi sürecinde fazlaca etkilendi, birfazlaca yer kapalıydı, buna diyeceğim yok, katılıyorum. Lakin endüstricinin durumu da hiç iç açıcı değil ve işimiz zor” dedi.

STOKÇULUK DÖNÜYOR

Kale Kümesi Lider Yardımcısı ve Teknik Kısım Lideri Osman Okyay’ın da iştirakiyle düzenlenen görüşmede konuşan Zeynep Bodur Okyay, hammadde emtia fiyatlarının üç haneli arttığını, bunları eser fiyatlarına yansıtamadıklarını, esasen artırım yapsalar alım gücünden dolayı satamayacaklarını, bu niçinle endüstricinin büyük baskı altında olduğunu vurguladı.

Yüksek faizin, yatırımcının elini kolunu bağladığını, enflasyonla gayretin kıymetli olduğunu vurgulayan Bodur Okyay, “yine 90’lı senelerdaki üzere üreticilerin ve dağıtıcıların enflasyona endeksli ticaret siyasetleri geliştirdiklerini görüyorum. Eski alışkanlıklar gündeme geliyor. O periyotlarda stokçuluk vardı. Bu iş yapma metotlarının izlerini görmeye başladım” dedi.

F35 YENİLENMEDİ

ABD Savunma Bakanlığı’na F35 savaş uçağı motorunun çeşitli kesimlerini Kale Kümesi üretiyor. Geçen ay Pentagon, Türkiye’yi F35 programından çıkardı. Osman Okyay, en son Mart 2020’de açılan siparişin yenilenmediğini, sene sonunda son teslimatın da yapılacağını anlatarak “Senelik 50 milyon dolarlık ciro buradan geliyordu. bu biçimde bir işimizi kaybetmiş oluyoruz” dedi.

Turbo jet motoru KTJ 3200’de seri üretime bu yıl başlayacaklarını anlatan Okyay, “Çok damdan düştük fakat sonunda yaptık” diye konuştu.

YENİ SATIN ALMALAR YOLDA

Zeynep Bodur Okyay ve Osman Okyay, kuruluşunun 64. yılında Kale Grubu’nun maksatlarıyla ilgili şu ayrıntıları paylaştı:

– 16 şirket, 5 bini aşan çalışanıyla Kale Kümesi, Avrupa’nın 5., dünyanın ise 15. büyük seramik karo üreticisi.

– Yurtharicinde Avrupa, Afrika, Güney Asya ve Ortadoğu’da mahallî üretim tesisleri kurmak için fırsatlar bedellendiriliyor.

– Kale Kümesi, 2020’de yüzde 30’un üzerinde büyüyerek yılı 4 milyar TL ciroyla kapadı. 2021’de yüzde 20 büyüme hedefliyor.

yatırım tavsiyesi içermez