İstanbul’da aidat meblağlarına büyük artırım: Site sakinleri isyanda

İstanbul’da birtakım sitelerin sakinleri aidatlara yapılan artırımlara reaksiyon gösterip, hareketler yaptı. İstanbul’da birtakım sitelerde aidatlar 8 bin liraya kadar çıkabiliyor. TEYFED datalarına nazaran, en yüksek aidat Sarıyer, Ortaköy ve Beşiktaş‘taki sitelerde alınıyor.

Buralardaki sitelerde 2 bin ile 8 bin lira içinde aidatlar alınıyor. Tuzla’da aidatlar 350 lirayken yeni yapılan artırımlarla 350 liraya çıktı. TEYFED Genel Lideri Yahya Sağır, İstanbul genelinde aidat fiyatlarının yüzde 40 ile 50 içinde arttığını deklare etti.

“İSTANBUL GENELİNDE YAKLAŞIK YÜZDE 40-45 ARTIRIM KELAM KONUSU”

TEYFED Genel Lideri Yahya Sağır “Aidatların niye arttığından başlamamız gerekiyor. Bugün minimum fiyata yüzde 50 üzere bir artırım geldi. Elektriğe yüzde 125 artırım geldi. Bütün sitelerde kullanılan materyallere de artırım geldi. Bugün aidat oranlarına baktığımızda İstanbul genelinde ortalama yüzde 40-45 içinde artırım var. Sitelerde verilen hizmetlerin yanı sıra bir de bakım bedelleri var” dedi.

“İSTANBUL’DA EN YÜKSEK AİDATLAR SARIYER, ORTAKÖY, BEŞİKTAŞ’TA”

Yahya Sağır, “Geçen sene ile bu seneyi kıyaslarsak; Tuzla’da aidat 150 liraydı, bu sene 350 liralara çıktı. Kartal’da aidat 450 ile 500 lira içindeydı şu anda 750-800 TL içinde. Bugün İstanbul’un en yüksek aidat toplanılan yerler Sarıyer, Ortaköy ve Beşiktaş. O bölgelerde de aidatlar 2 bin liradan başlıyor 8 bin liralara kadar çıkabiliyor. Üsküdar-Çamlıca bölgesinde de yüzde 50 üzere arttı. Üsküdar, Çamlıca, Kadıköy bölgesinde ortalama aidat 350 lira bandından başlayıp, 850-1300 liraya kadar çıkabiliyor. Aidatları kira ile endekslersek yanılırız. Aidatları çalışan ve gelen artırımlarla endekslememiz gerekiyor” diye konuştu.

“BİR DAHA ASLA SİTEDE OTURMAYI DÜŞÜNMÜYORUM”

Beylikdüzü’nde bir sitede oturan ve 800 lira aidat verdiğini lisana getiren Sevda Demircan “Her sitede olduğu üzere bir sorun yaşıyoruz. Aidatlarımız devasa yükseklikte geliyor. Biroldukça beşerden duyuyorum. her insanın aidatı çok yüksek ve biz bu paraların nereye gittiğini şeffaf biçimde görmüyoruz. bu biçimde meseleler yaşıyoruz. Ben tekrar asla sitede oturmayı düşünmüyorum” dedi.

“ZAM DEMEYELİM VAKTE UYMAK DİYELİM”

Kilyos’ta bir sitede yönetici olan Celal Bilgen “Yapılacak olan artışa artırım demeyelim, vakte uyma diyelim. Bizim sitemizde yaklaşık 38 kişi çalışıyor. Bunun 21’i güvenlikçi. 38 çalışanın ortasında çöp toplayan var, bahçe işlerine bakanı var, elektrik ve su tesisatına bakanları var. Taban fiyat ne oldu? Arttı. Güvenlik ortasında yaşıyorsan ve meskenden çıktığında siteyi tertemiz buluyorsan, bunun bir bedeli var. Bunun bedelinin ismine da aidat diyorlar. Burada metrekareye göre aidatlar değişiyor. En düşüğü bin 765 lira. Bu sayıya daha artırımlar uygulanmadı. Nisan’daki genel heyette yeni aidatlar belirlenecek” diye konuştu.

yatırım tavsiyesi içermez