İstanbul’da yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin adresi: Çatalca Ormanlı Köyü

İstanbul’un Çatalca ilçesi Ormanlı Köyü‘nün yamaç paraşütü aktivitelerine uygun olan deniz kıyıları, paraşüt tutkunlarının uğrak noktası oldu.

Buraya gelen paraşütçüler, hem ikili uçuş tıpkı vakitte tekli uçuşlarla tabiat içerisinde keyifli vakit geçiriyor. Kendilerini metrelerce yüksekten aşağı bırakan pilotlar izleyenlere görsel gösteri sunuyor.

İstanbul’a yaklaşık 1 saat aralıkta bulunan ve doğal ortamıyla kentin gürültüsünden uzak olan Ormanlı Köyü, yamaç paraşütü tutkunları ve doğaseverleri ağırlıyor.

Yamaç paraşütü pilotu olan Yusuf Sümbül, “Yamaç paraşütü sporu bizi tabiat ile kaynaştıran şahane bir spordur. Ben dört yıl evvel başladım ve nitekim, yamaç paraşütünün bana kattığı epeyce şey oldu. Farklı beşerlerle kaynaşmak tıpkı lisanı konuşmak epey hoş bir his. Yamaç paraşütünün İstanbul’da yapılması hayli hoş, İstanbul’da birkaç noktamız var, burası da denizden gelen kuzey rüzgarı ile uçtuğumuz ve Çatalca’da bulunan Ormanlı köyü. İstanbul’dan buraya yaklaşık 1 saat sürüyor.

Burada kuzey rüzgarı olduğu vakit 15 ile 25 ortası bir rüzgarda uçuşlarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Rüzgar uygunsa gün uzunluğu havada kalabiliriz. Buranın hoş yanı havalandığımız yere geri iniş yapılabilmesi, öteki yerde uçuş yapıldığın da tıpkı yere iniş yapılamıyor ve araçla geri dönüldüğü için sorun olabilir ancak burada bu biçimde bir sorun yok. Çok uzun bir uçuş bandımız var, yaklaşık 7 kilometre sağ tarafa bir daha birebir biçimde 3-4 kilometre sol tarafa gidebiliyoruz. Bizi tabiat ile buluşturan büsbütün doğal bir spor. Biz devlet tarafınca da desteklenmesini istiyoruz. İnşallah devletimiz bize biraz daha yardımcı olur zira bu spora ilgi gitgide artıyor” dedi.

Yamaç paraşütü tutkunlarından Pınar Aslandağ ise, “Yamaç paraşütüne başlayalı yaklaşık 11 ay oldu. Her gün çalışarak düzeyimizi pek yükselttik. Ormanlı’dayız burası kusursuz bir yer. İnsanları buraya davet ediyoruz. Burada hem ikili uçuşlar tıpkı vakitte tek uçuşlar yapılabiliyor. Tabi eğitimi alarak, bayan pilot olarak da epey azız bilhassa bayanları davet ediyorum buraya. Ben birinci vakit içinderda ikili uçuş yaptım çabucak sonrasında ‘bunu niye tek başıma yapamıyorum ve yapmalıyım’ diye düşündüm ve eğitimini araştırdım. Eğitimini almaya başladım ve devam ediyorum” diye konuştu.