Kiralar 3 katına çıktı, konut krizi öğrenciyi de vurdu

İzmir’de Ekim ayında başlayacak yüz yüze eğitim öncesinde üniversiteliler büyük bir barınma kriziyle baş başa kaldı. Pandemi öncesinde 800 – 1000 TL içinde olan 1+1 dairelerin aylık kiralarının üç kat artarak 3 bin TL’ye dayanması öğrencileri çaresiz bıraktı. Bilhassa DEÜ yerleşkesinin bulunduğu Buca ve Ege Üniversitesi (EÜ) yerleşkesinin yer aldığı Bornova ilçelerinde emlak ofislerini aşındıran üniversiteliler, çok yüksek mesken ve özel yurt kiraları ile Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarının yetersiz kalmasına isyan etti.

‘NASIL ÖDEYELİM’

Buca’daki DEÜ Denizcilik İşletmeciliği kısmını bu yıl kazanan Tansel Alibaş, yaşadıklarını şöyleki anlattı:

“Trabzon’dan geliyorum. 1- 2 ay öncesinden beri internetten konut bakıyorum. Kira fiyatları, okulların açılacağı tarihin açıklanmasının akabinde bir anda 400, 500, 600 liralık artışlar kaydetti. 900 liraya baktığım meskenler 1400 lira filan oldu. Bu kere dedim ki en azından gidip İzmir’den bakayım. Atladık geldik Trabzon’dan. Yaklaşık 3- 4 günden beri arkadaşımla birlikte İzmir’de konut bakıyoruz. Konut bulamıyoruz. Konut bulamamayı geçtim, meblağların çok yüksek oluşu bizi hayli şaşırttı. 1+0, 1+1 meskenler için bizden 1500- 2000- 2500 lira civarında paralar istiyorlar. Biz ne de olsa öğrenciyiz. Bunu nasıl karşılayabiliriz ki.. Haydi çalışıyor olsak bir şey demeyiz de.. Öğrenci insanız bizim gelirimiz ne? Bakalım ne olacak.”

‘KAMPÜSE ÇADIR KURMA RADDESİNE GELDİK…’

Kendisine yurt çıktığını lakin yurdun okula 1,5 saat uzaklıkta olduğunu anlatan Alibaş, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Okulum Buca’da, yurt İnciraltı’nda… Oradan bu tarafa gelmem otobüsü kaçırmazsam 1,5 saati buluyor. 3- 4 de aktarma yapmam gerekiyor. O da büyük ıstırap. Buradaki yurtlarda da yer yok. Apart ve özel yurt fiyatları da çok yüksek. En mantıklı seçim, mesken oluyor. Lakin konut fiyatları da sağolsunlar devasa yükseklikte. O yüzden yerleşkeye çadır kurma raddesine geldik. Yaklaşık 1 aydır bunun gerilimini yaşıyorum. Mesken bulamıyorum. Dönme bahtım yok. Zira kısmım online değil. Burada kalmak zorundayım. Konutum yok, yurdum fazlaca uzakta. Bunun yazı var, kışı var. 1,5 saat gidiş, 1,5 saat dönüş, günde 3 saat yol yapmam lazım. Konut bulamamanın problemini yaşıyorum. Mesken yok. Bulunan meskenler 2500 liralarda. Şu an çaresiz olarak bekliyorum. Kalacak öbür bir yer de yok.”

‘BABAM MEMUR, BU PARALARI KARŞILAYAMAZ’

Trabzon’dan gelip Buca’da kiralık konut arayan DEÜ Denizcilik İşletmeciliği kısmı öğrencisi Muhammet Hamza Yazıcı ise şunları söylemiş oldu:

“Dört gündür İzmir’deyim. Ondan evvel de internette araştırıyordum. Ancak bir sonuç elde edemedim. Mesken meblağları devasa yükseklikte. meblağların yüksekliğini bıraktık, konut de yok. Yani Trabzon’la kıyaslamıyorum. Lakin kıyaslasam da aslına bakarsanız buradakiler Trabzon’daki konutların 2-3 katını buluyor. Babam memur. Bu paralar babamın karşılayabileceğinden çok. bir daha ailem bana dayanak oluyor ancak bir öğrenci için 2000- 2500 TL, hatta 3000 TL’ye ulaşan kiralar çok yüksek. Allahtan ümit kesilmez deyip araştırmaya devam ediyoruz. Haydi diyelim konut tutmayalım, yurda başvuralım, ki müracaat yaptım bana çıkacağı kesin değil. Yurdum uzak. Özel yurtlara başvuracak olsam 14 bin lira yıllık istiyorlar. 10 ay kalsam, aylık 1400 lira yapıyor. aslına bakarsanız orada 3 kişi kalıyorsun. Covid var, hastalık var. Biri hasta olsa ben ne yapacağım. Onun zahmetini çekiyorum. Arkadaşımla birlikte konut araştırıyoruz, ancak fiyatlar bizi hayli kısıtlıyor. Trabzon’a dönme bahtım yok. Okulum burada. Bir tahlil yolu bulacağız. En son yerleşkede çadır kuracağız diyeceğim ancak soğuk var, kış var. Sonuç olarak bir konut bulmak zorundayız.”

‘BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM’

Güleroğlu, bu biçimdesi bir kiralık konut kriziyle birinci kere karşılaştığını belirtirken, şunları söylemiş oldu:

“Ben doğma büyüme İzmirliyim. 32 yıldır da bu işi yapıyorum. 32 yıl boyunca bu biçimde bir şey yaşamadım. Orta ara zelzeleler olur, aşikâr yerlerde kiralar yükselir lakin bir süre daha sonra bir daha olağan rutine gelir fiyatlar. Fakat öğrencilerin bulunduğu Buca’da 32 senede birinci kez yaşadığımız bir durum bu. 3000- 3500 TL’yi bir öğrenci nasıl ödeyecek? Otomatikman diğer yollara başvuracaklar. Ya 2-3 kişi bir ortada kalacaklar. Ya bir kişi meskeni tutacak, 3 kişi konutta kalacak. Sonuç itibariyle bu sene bu kriz güç aşılır. Yurt haricinde aileler yanlarına öğrenci alıyor ya, aslında bu biçimde bir uygulama olabilir. İyiliksever, vatansever insanlara muhtaçlık var. Ya da diyecekler ki ‘ben konutumun bir odasını sana 500 liraya- 1000 liraya kiraya veriyorum’. Bunlar olacak. Öteki türlü konut açığının kapanması mümkün değil.”

‘100 DAİRE OLSA 100’ÜNÜ DE BUGÜN VERECEĞİZ’

Buca’da emlakçı Deniz Yılmaz ise şunları anlattı:

“Gerçekten mesken yok. Şu an önemli manada daire kıtlığı var. Öğrenciler mesken bulamıyor. Biz de kiraya verebilmek için daire arıyoruz, bulamıyoruz. Öğrenci geliyor, yok diyoruz. Elimizde 100 tane daire olsa 100’ünü de bugün vereceğiz. Geçen haftalarda yaklaşık 30 tane dairem geldi. Tıpkı günde 15 adedini kiraya verdik. Şu an önemli bir sorun var. Üretim de yok, dairede yok. Geçen sene 1000 TL’ye 1200 TL’ye daire bulunabilirdi. Şu an 1+1’ler 2000 TL- 2500 TL ortası. 2+1’ler 3000 TL’ye kadar yükseldi. sıradan bir artış var. Birtakım bireyler, ileriyi düşünerek hareket etti. 3 ay evvelden gelip konut tuttular. Şu an piyasa pahası 2000 TL olan daireleri 1200 TL’den kiralayıp memleketlerine gittiler. Akıllılık ettiler. Mesken bulamayanlar bize sitem ediyor. Yansılarla karşılaşıyoruz. Bilhassa bayan öğrenciler, anneler buraya geliyor, 1 hafta 10 gün daire arıyor, bulamıyor. Bize kızıyorlar. Ofiste ağlayıp gidenler dahi oldu.”

yatırım tavsiyesi içermez