‘Merkez Bankası etkisiz elemana’ dönüştürüldü: ‘Habersiz adım atamıyor’

Rusya’nın ABD ve NATO’yla yaşadığı tansiyonda yeni bir perde açarak başlatmış olduğu Ukrayna operasyonu sürerken, uzmanlar halihazırda baskı altında olan Türkiye iktisadının bu krizden tüm taraflarıyla olumsuz etkilenebileceği görüşünü lisana getiriyor. Halk TV müellifi Barış Soydan, “Krize hazırlık yok, Merkez Bankası Bakan’dan habersiz adım atamıyor” başlığını taşıyan yazısında,Türkiye’nin iki ülkeden yılda yaklaşık 12 milyar dolar ihracat ve turizm geliri elde ettiğini belirterek “Savaşın uzaması burada da sert düşüşe niye yol açar. Dış ticaret açığında şimdiden patlama yaşanıyor. Ocak ayında dış ticaret açığı yüzde 234.9 arttı. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Ocak ayında yüzde 83 iken, 2022 Ocak ayında yüzde 63.2’ye geriledi” dedi.

“HAZİNE VE MALİYE TARAFINDAN YAPILDIĞINI BİRİNCİ SEFER GÖRÜYORUM”

Risklerin bu kadar arttığı periyotlarda dümende kimin bulunduğunun değerli olduğunu lisana getiren Soydan, “Kaptan fırtınalı periyotta aşikâr olur, derler. Eski Merkez Bankası Lideri Rüştü Saraçoğlu’nun da buna benzeri bir kelamı var: ‘Merkez Bankası başkanlığı beş yıldır fakat beş günde belirli olur.’ Türkiye iktisadının dümeninde şu anda kriz deneyimi olmayan bir grup var. Kriz idaresinin en kıymetli aktörü olması gereken Merkez Bankası etkisiz elemana dönüştürülmüş durumda” diye yazdı. Soydan yazısında şunları kaydetti:

“Bunun son işareti, geçtiğimiz hafta Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalinin başlamasıyla dolar 14 TL’yi aşıp 14.68’e dayandığında piyasaları sakinleştirmeye yönelik açıklamanın Merkez Bankası’ndan değil Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelmesiydi. ‘bu biçimde bir açıklamanın Merkez Bankası yerine Hazine ve Maliye tarafınca yapıldığını birinci sefer görüyorum’ dedi, geçmişte iktisat idaresinde bakılırsav almış bir kaynağım.

“MERKEZ BANKASI’NIN ATACAĞI HER ADIMIN…”

Merkez Bankası’nın atacağı her adım, yapacağı her açıklamanın Bakan’ın onayına sunulmasının istendiği konuşuluyor. Kağıt üzerinde Merkez Bankası olağan olarak bağımsız. Hukuken iki kurum içinde yalnızca uyum münasebeti var. Lakin hukuken var olanlar fiiliyatta kalmadı…

Ayrıyeten Merkez Bankası bu kadar etkisizleştirilmiş olmasa sanki bir yararı dokunur muydu sanki? Merkez Bankası’nın en kritik ünitelerin üst yöneticileri (müdür ve üstü) son iki yılda tasfiye edildi. Bugün kritik ünitelerde deneyimi fazlaca az, hiç kriz yaşamamış isimler vazife yapıyor.

İstanbul’a taşınma niçiniyle bankada tam bir kaos yaşandığı da belirtiliyor. Bu yılın eylül ayına kadar Ankara’dan İstanbul’a taşınmanın tamamlanacağı belirtildi. Taşınma sürecinde, eski takımlardan yöneticilerden danışman/başuzman atananlardan kimilerinin bankadan ayrılmaya teşvik edildiği argüman ediliyor.

“SAVAŞ BİTİNCE…”

Bu durumda Rusya’nın işgalinin bir an evvel bitmesi, bir an evvel ateşkes sağlanması için dua etmekten öteki geriye bir şey kalmıyor. Kriz inşallah mart ayında biterse turizm dönemini nisanda kazasız belasız açarız. Rusya ve Ukrayna’dan bir daha rekor sayıda turist gelir. Savaş bitince petrol de 80 doların altına düşer. Buğday fiyatı da iner. Yazın turizm gelirlerinde yaşanacak patlamayla cari açığı kapatırız. Cari açık kapanınca dolar düşer; dolar niyet enflasyon düşer. Amin.”

yatırım tavsiyesi içermez