Merkez Bankası’nın faiz sonucunın akabinde Kerim Rota’dan döviz kuru iddiası

TCMB, eylül ayında faiz indirimi sürecine başlamıştı. Banka; eylül, ekim, kasım ve aralık ayında 500 baz puanlık faiz indirimi yaptı. bu biçimdelikle siyaset faizi yüzde 19’dan yüzde 14’e indirildi.

Kur kriziyle bir arada enflasyon tasaları artarken TCMB Para Siyaseti Şurası (PPK), yüzde 14 olan siyaset faizini sabit tuttu.

”GERÇEKLERDEN ÇOKTAN KOPMUŞTU”

PPK’nin faiz sonucunı kıymetlendiren Gelecek Partisi İktisat Siyasetleri Lideri Kerim Rota, “Merkez Bankası siyaset faizi, Türkiye gerçeklerinden ve enflasyonun gerçeklerinden çoktan kopmuştu. Üzerinde epeyce tartışmaya bedel bir karar olduğunu düşünmüyorum” sözlerine yer verdi.

”TÜRKİYE TARİHİNDE BİRİNCİ KERE OLACAK”

Enflasyon beklentisine ait konuşan Rota, ”Türk Lirası 1994’ten beri en kıymetsiz düzeyinde. Artırımlı minimum fiyatlar bu ayın sonunda ödenecek. TÜİK açlık sonu muhtemelen 4 bin 250 Türk Lirasının üzerinde olacak. bu biçimde bakıldığı vakit Türkiye tarihinde birinci kere olacak. Taban fiyatın altına kimi vakit nisan kimi vakit haziranda düşer. Daha minimum fiyat ele geçmeden bunun altına düştüğünü birinci sefer nazaranceğim. Bu da devasa yükseklikte bir enflasyon sarmalının içerisinde olduğumuzu gösteriyor” dedi.

”KURLARDA ÜST TARAFLI HAREKET KAÇINILMAZ”

“Mart sonuna kadar 14 civarında sabit tutularak Kasım ve Aralık ayında yaşanan kur şokunun tekrar yaşanmaması için alınan bir mola olduğunu düşünüyorum” diyen Rota, ”Bu sonucun, sabit tutularak kısa vadede bir düşüşe sebep olacağını düşünüyorum. Fakat orta vadede kurlarda üst taraflı hareketin kaçınılmaz olacağını düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

”PEK UMUDUM YOK”

Rota, “Kurlardaki nazaranceli iyileşeme bizlere bir fırsat penceresi açmıştır. Bu fırsat penceresine aklın rasyonalitienin ve bilginin eşliğinde kullanmak için kısa müddetli tahminen birkaç aylık bir penceremiz var. Bizi yönetenler, iktisat yönetimindekiler, sayın Cumhurbaşkanı bu akıl penceresinden girip Türkiye’de enflasyonla önemli bir çabayı başlatırlar diye umut ediyorum. Pek umudum yok” diye konuştu.

ART GERİYE İNDİRİM YAPILMIŞTI

TCMB, eylül ayında faiz indirimi sürecine başlamıştı. Banka; eylül, ekim, kasım ve aralık ayında 500 baz puanlık faiz indirimi yapmıştı. bu biçimdelikle siyaset faizi yüzde 19’dan yüzde 14’e indirilmişti.

yatırım tavsiyesi içermez