Osmanlı payitahtı Bursa’nın Güney Koreli turizm elçileri

Güney Kore’nin Ankara büyükelçilikleri ile Bursa Büyükşehir Belediyesinin iş birliğinde başlatılan “Stajyerlik Programı” kapsamında Bursa’ya gelen dört öğrenci staja başladı.

Öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi Dış Bağlar Başkanlığı’ndaki eğitimlerle Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ve Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nde nazaranv alacaklar.

Öğrenciler, belediyenin kültür ve turizmle ilgili basılı ve dijital yayınlarının Kore lisanına çevrilmesi, kentin kültürel ve turistik bedelleri konusunda içerik oluşturulması, Bursa ile Güney Kore içindeki ilgileri geliştirme konusunda bakılırsav alacak.

“GİTTİĞİMİZ HER YERDE ‘ÇAY İÇER MİSİN’ DİYE SORUYORLAR”

Güney Koreli öğrenci Min-Jeong Shin, ülkesinde Türkoloji kısmından mezun olduğunu ve stajında Türk külçeşidini inceleyeceğini söylemiş oldu.

Bursa külçeşidini de araştıracağını belirten Min-Jeong, “İki yıl evvel Ankara’da kaldım, orada Bursa hakkında bilgi sahibi oldum. Türk ve Kore kültürü içindeki farklar hakkında internet ve bloglarda yazı yazacağım. Bilhassa Bursa’yı tercih edeceğim zira Osmanlı’nın birinci başkenti” dedi.

Seunghyun Kim ise Bursa’yı tarihi bir kent olması niçiniyle seçtiğini belirtirken, “Cumalıkızık, Uludağ, Ulu Cami ve Koza Han üzere yerleri gezdim ve nitekim beğendim. Koreliler de beğenecektir, oraları Kore’ye tanıtmak istiyorum. Kore ve Türkiye içinde değerli ve özel bağlar olduğunu biliyorum. Kore Savaşı’ndan dolayı kardeş ülkeyiz. Beşerler bana burda hayli samimi davrandı. Gittiğimiz her yerde ‘Çay içer misin’ diye soruyorlar. Türkiye’nin sıcak bir ülke olduğunu hissettim” diye konuştu.

“196 ÜLKEYE İHRACAT YAPAN DEĞERLİ BİR ŞEHİR”

Jeong-Ho Lee, Türkoloji kısmından yeni mezun olduğunu ve daha evvel Ankara’ya geldiğini aktardı.

Bursa’yı hayli beğendiğini vurgulayan Jeong-Ho, “Her vakit bunu anlatıyorum Korelilere, ‘Güney Kore’nin kardeş ülkesi hangisi’ deseniz bence yüzde 99’u ‘Türkiye’ diye karşılık verecektir” dedi.

Yoonkyung Yang ise daha evvel Bursa’ya geldiğini ve epey beğendiğini tabir etti.

Türk insanını fazlaca sevdiğini, fazlaca samimi bulduğunu anlatan Yoonkyung, Türkçesi uygun olmadığı biçimde insanların kendisine epeyce yardım ettiğini belirtti.