Otomotivde kriz bitmiyor: 1 milyar dolarlık fatura

Otomotiv bölümünde, üretim tarafında tehlike çanları çalıyor. Bir yandan çip krizi niçiniyle kimi fabrikalar üretime bir daha orta verme sonucu alırken, öbür yandan TEİAŞ’ın OSB’lerde en az 3 gün elektrik kısıtlaması yapacağını açıklamasının endüstride büyük kaygı yarattı. gelişimin otomotive faturasının hayli ağır olacağını lisana getiren kesim yetkilileri, kesintilerin acil aksiyon planı çerçevesinde, stratejik sanayi kolları ve ihracat tesiri gözetilerek yönetilmesi davetinde bulundu.

Tofaş Bursa’daki fabrikasında elektrik kesintisi niçiniyle pazartesi (bugün) gününden başlayarak perşembe gününe kadar üretime üç gün orta verecek. Ford Otosan, Hyundai, Man üzere başka fabrikalarda da pazartesi yapılacak toplantı ile duruş tarihleri netleşecek. Öbür yandan, Bursa’da üretim yapan Oyak Renault, iç bağlantı yoluyla çalışanlarına 24 Ocak’tan (bugün) başlayarak üretimi çip krizi niçiniyle iki hafta durdurma sonucu aldığını duyurmuştu.

“ÜRETİM VE İHRACATA TESİRİ BÜYÜK OLACAK”

Dünya gazetesinden Aysel Yücel’in haberine göre, elektrik kesintileri ile ilgili DÜNYA’ya konuşan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Lideri Haydar Yenigün, “Doğalgaz kısıntısı ve birlikteinde gündeme gelen elektrik kesintisi uygulamaları endüstrimizin Ocak ayı üretimi ve ihracatı üzerinde önemli olumsuz tesir yaratacak beklenmedik bir gelişme oldu. İçinde bulunduğumuz hassas durumun bir acil hareket planı çerçevesinde, stratejik sanayi kolları ve ihracat tesiri gözetilerek yönetilmesi ülkemiz iktisadı açısından büyük ehemmiyet taşıyor” dedi.

“EŞ VAKİTLİ VE EN AZ MÜDDETLİ KESİNTİ TALEBİ”

Güç kısıtlamalarının Türkiye’nin ihracat başkanı pozisyonundaki otomotiv sanayiinin faaliyetlerine tesirini en aza indirgemek için ana ve tedarik sanayiinin bir bütün olarak ele alınması endüstrinin tüm paydaşlarına eş vakitli ve mümkün olduğunca az günü kapsayacak biçimde kesinti uygulanması, dalın en büyük beklentisi. Haydar Yenigün, “Bu süreçte, üretim planlarının verimliliği için paha zincirindeki bütün paydaşların uyumun kritik ehemmiyete haiz olduğu kesinlikle göz önüne alınmalı. Bir öteki kıymetli konu ise üretimi etkileyecek gelişmeler gündeme geldiğinde uygulamaya hazırlık yapılabilmesi ismine mümkün olduğunca önce bilgilendirme yapılması otomotiv sanayiinin sürece ahenk sağlamasına imkan sağlayacak” açıklamasını yaptı.

“ÜÇ SAAT NEFES ALAMIYORUZ”

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Lideri Albert Saydam, da mevzuyla ilgili DÜNYA’ya açıklama yaparak, “Biz tam 2021’deki ihracat başarımızı ve 2022’de yapmamız gerekenleri konuşurken hiç beklemediğimiz bir anda bu biçimde bir sorunla karşılaştık. Maalesef üç saat saat nefes alamıyoruz. Berbat durumdayız. İşin ortasından nasıl çıkacağız bilmiyoruz. 30 milyar dolarlık ihracat, 40 milyar dolarlık iç piyasayı düşündüğümüzde, servisi ve bayisi tüm ekosistemi kattığımızda 3 günlük üretimin durması en sıradan analizle 1 milyar dolarlık bir kayıp manasına geliyor” diye konuştu.

“YABANCI MÜŞTERİ SİPARİŞİ İPTAL EDEBİLİR”

Bu durumun Türk otomotiv dalının global rekabet gücüne de olumsuz yansıyacağını lisana getiren Saydam, “Bizim rakip olduğumuz ülkelerde bu biçimde bir sorun yok. Biz epey ufak farklarla, nüanslarla ön plana çıkmaya çalışırken, büyük bir azimle iki adım ileriye gitmeye çalışırken, bir adım geriye gidiyoruz. En berbatı bu durum yurt haricinde da duyuldu. Bize ‘eğer yapamayacaksanız zorlayan sebep deklare edelim’ deniliyor. Bu niçinle farklı tedarikçilere gidebilirler. En büyük telaşımız bu” açıklamasını yaptı.

TEDARİKÇİ, 2 MİLYAR DOLAR YATIRIM PLANLIYOR

TAYSAD Lideri Albert Saydam, düzenlediği basın toplantısı ile 2021 yılını dal açısından değerlendirirken, 2022 yılına yönelik beklentilerini de deklare etti. 2021 otomotiv ihracatında eser kümeleri bazında tedarikçilerin en çok hissesi alarak tarihte birinci defa liderlik koltuğuna oturduğunu hatırlatan Saydam, toplam otomotiv ihracatında 2022’de yüzde 13’e yakın artış amacı temalırken, tedarikçide bu sayının yüzde 20’ye yaklaştığına dikkat çekti. Saydam, bu yıl yatırımların da artacağına vurgu yaptı. Geçen yıl 1.5 milyar dolarlık yatırım yapan tedarikçiler, bu yıl ise bu sayısı 2 milyar dolara çıkarmayı hedefl iyor. Albert Saydam, “Yatırımların yarısı elektrikleşme için yapılmış yahut elektrikli araçlarda kullanılacak eserleri üretmeye yöneliktir diyebilirim“ dedi. Öbür Yandan TAYSAD, bayanların iş ömrüne olan aktifliğini artırmaya yönelik bir çalışma başlattı. “Fırsatı Eşitle Yeteneği Çeşitle” isimli proje ile otomotiv kesimi İK siyasetlerini toplumsal cinsiyet eşitliğine hassas siyasetlere ve uygulamalara dönüştürülmesi hedefl eniyor. Avrupa Yatırım Bankası EBRD de proje destekçileri içinde.

yatırım tavsiyesi içermez