Sıcak içeceğe 689 milyar dolar

Pandemi periyodunda beslenme alışkanlıkları değişmeye başlarken, sağlıklı beslenmenin faydaları konusunda artan farkındalık tüm dünyada sıcak içeceklere olan talebi büyütüyor. Bilhassa gelişmekte olan ülkelerde süratli globalleşme ve kentleşme bu pazarın genişlemesinde tesirli oluyor.

Sıhhat şuurunun ve günlük temponun arttığı dünyada, tüketiciler gerilim atma ve detoks içeceklerine yöneliyor ve bu da sıcak içecek pazarı için daha fazla büyüme fırsatı yaratıyor. 2021’de global sıcak içecek pazarı büyüklüğünün 689 milyar dolara yaklaşması ve en büyük gelirin kahve satışından elde edilmesi bekleniyor. 13.6 milyar dolarlık satış hacmine ulaşacağı varsayım edilen Türkiye pazarında ise çay açık orta en epey tercih edilen sıcak içecek olmaya devam ediyor.

EN BÜYÜK PAZAR 107 MİLYAR DOLAR ÇİN

Dünya gazetesinden Evrim Küçük’ün haberine göre, yapılan son araştırmalar global sıcak içecek pazarında süratli büyümeye işaret ediyor. Araştırma şirketi Statista’nın raporuna göre kesimde bu yıl beklenen gelir yüzde 18.9 artışla 688 milyar 727 milyon dolar civarında. Pazarın 2021-2025 periyodunda yıllık ortalama yüzde 8.26 oranında büyümesi bekleniyor.

Pazarın en büyük segmentini bu yıl 436 milyar 632 milyon dolara ulaşması beklenen satış geliriyle kahve oluşturuyor. Sıcak içecekte en büyük satış pazarı ise 107.8 milyar dolarla Çin iken, kahvede önder ABD. Dünyada 2025 yılına gelindiğinde sıcak içecek pazarındaki harcamaların yüzde 72’sinin ve tüketim hacminin yüzde 12’sinin bar, restoran üzere mesken dışı tüketim kaynaklı olması bekleniyor. Sıcak İçecek pazarında kişi başına ortalama hacmin 2021 yılında 2,0 kg olması beklenirken, gelecek yıl hacimde yüzde 3.9 artış öngörülüyor.

GLOBAL ÇAY SATIŞINDA 4 YILDA YÜZDE 8.2 BÜYÜME BEKLENİYOR

İkinci büyük gelir 232 milyar 381 milyon dolarla çay pazarından elde ediliyor. 4 yıl boyunca ortalama yüzde 8.20 büyüyeceği varsayım edilen global çay pazarında önder, satışların bu yıl 92.4 milyar dolara ulaşmasının beklendiği Çin. Bu ülkeyi Brezilya ve Hindistan takip ediyor.

Global çay pazarında bu yıl 7 milyar 442 milyon kg olması beklenen tüketim hacminin gelecek yıl ise yüzde 4.1 artması öngörülüyor.

Sıcak içecek dalında en küçük pazarı kakao oluşturuyor. Pazarın bu yılki satışlarının 20 milyar dolar civarında olacağı varsayım ediliyor. 2021-25 periyodundaki ortalama büyüme beklentisi yüzde 8.33. kakaolu içecek pazarında kahve ve çayın bilakis en büyük Pazar 3.5 milyar dolar gelirin elde edildiği ABD. Bu piyasada hacim olarak satışların 2022’de yüzde 3.9 artacağı varsayım ediliyor.

TÜRKİYE ÇAYA 13.6 MİLYAR DOLAR HARCIYOR

Türkiye’de sıcak içecek pazarının bu yıl yüzde 25 büyüyerek 13.6 milyar dolara çıktığı iddia ediliyor. Statista’nın araştırmasına göre 2025 yılına kadar dalında yıllık ortalama yüzde 13.63 büyüme göstermesi bekleniyor. Bu yıl kişi başına sıcak içecek tüketimi 3.5 kilogram olarak beklenirken, 2025 yılında yıllık toplam satış hacminin 331.7 milyon kilogramı bulacağı iddia ediliyor. Hacim olarak 2022’de beklenen büyüme ise yüzde 4.9. Türkiye’de pazarın en büyük segmentini 11 milyar 536 milyon dolarla çay oluşturuyor.

KAHVE PAZARINDAKİ YILLIK SATIŞ 1.7 MİLYAR DOLAR

Kahve pazarındaki yıllık gelir 1.7 milyar dolar civarında kestirim ediliyor. Kakao pazarına bakıldığında yıllık gelirin 388 milyon dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye’de çay, kahve ve kakaolu sıcak içecek pazarlarında 2021-2025 periyodunda sırasıyla yüzde 13.33, yüzde 15.86 ve yüzde 12.49 büyüme kestirimleri yapılıyor.

Araştırmaya bakılırsa 2025 yılında Türkiye’de sıcak içeceklere yönelik harcamaların yüzde 60 ve tüketim hacminin yüzde 6’sı bar ve restoran üzere konut dışı tüketim kaynaklı olacak.

yatırım tavsiyesi içermez