Söylemez’den çarpıcı argüman: Rüşvet parası ile manipülasyon mu yapıldı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bilgilerine göre, kasım ayında Türkiye’ye 4 milyar 462 milyon dolar kaynağı muhakkak olmayan para girdi.

Ödemeler bilançosunda net kusur ve noksan kaleminde gösterilen sözkonusu parayla ilgili olarak Eski İktisattan Sorumlu Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, ‘rüşvet’ argümanında bulundu.

Gazetemiz muharriri Tuncay Mollaveisoğlu’na konuşan Söylemez, “Görülmemiş bir sayı bu. Kime ilişkin olduğu aşikâr olmayan, hırsızlık, rüşvet parası olması olası bu paralar, Türkiye’ye algı yaratmak için sokuldu. Rüşvet parası ile manipülasyon yapıldı…” değerlendirmesinde bulundu.

Mollaveisoğlu’nun yazısında ilgili kısım şöyleki:

“AKP’nin iktidar olduğu birinci senelerda TÜSİAD, MÜSİAD ve TUSKON ile başladığı işbirliği vakit ortasında biat eleğinden geçirilerek “5’li çeteye” kadar süzüldü..

Her ihaleden milyarlar aktı… Milletin hazinesi bir avuç azgın azınlığın buyruğuna verildi…

olağanüstü para akışı yurtharicinde “güvenli” kasalara, vergi cenneti adalardaki hesaplara, işvereni muhakkak olmayan fonlara aktarıldı..

Ve doların tepe yaptığı kasım ayında Türkiye’ye adeta dolar yağdı!

Merkez Bankası’nın net kusur noksan kaleminde yer alan 4 milyar 462 milyon doların tarihi düzeyde bulunmasına şaşırmıyor, anlıyorum.

Ülkedeki istikrarsızlık ortamından yatırımcılar kaçarken birdenbire giriş yapan bu yeşil banknotların yatırım için gelmediğini de biliyorum.

*

İktisat Bakanlığı yapan ve alanında duayen olarak gördüğüm Ufuk Söylemez ile konuşuyorum.

Türkiye’nin mali sonları coğrafik hudutları üzere kevgire döndü diyor.

Söylemez, net yanılgı noksan kalemindeki dolarlar, yurtharicindeki inşaat dalından, personel dövizlerinden, ihracattan gelen paralar değil diyor ve ekliyor: “Görülmemiş bir sayı bu. Kime ilişkin olduğu aşikâr olmayan, hırsızlık, rüşvet parası olması beklenen bu paralar, Türkiye’ye algı yaratmak için sokuldu. Rüşvet parası ile manipülasyon yapıldı…”

Söylemez, “Türk milletine operasyon yapılıyor, kasım ayında dolardaki yükselişe karşı yalancı bahar havası yaratmak için içeriye bu paralar sokuluyor, mali güvenliğimiz de ortadan kaldırıldı” diyor. “

yatırım tavsiyesi içermez