Son dakika | BOTAŞ’tan doğalgaz krizine ait açıklama

Türkiye’nin üç büyük doğalgaz tedarikçisinden İran’ın teknik arıza bildirererek 10 gün mühletle Türkiye’ye gaz akışını keserken, doğalgaz santralleri ve büyük ölçekli tüketicilere olan gaz akışı azaltıldı.

Güç dalından yetkililerin verdiği bilgiye bakılırsa, esas doğalgaz tüketicilerinden olan elektrik santrallerinden doğalgaz tüketimini yüzde 40 azaltmalarını istedi.

Bahse ait BOTAŞ’tan yapılan açıklamada ise, şu sözler kullanıldı:

”Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğalgaz arzının, İran tarafındaki doğalgaz iletim sınırında meydana gelen arıza niçiniyle bugünden itibaren 10 gün müddetle yapılamayacak. Arızanın daha kısa müddette giderilmesi için İranlı muhataplarımız nezdinde gerekli teşebbüslerde bulunulmuş ve husus hassasiyetle takip edilmektedir. Yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santrallerinin doğalgaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacak.”

TÜM TEDBİRLER ALINDI

Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava şartlarına karşın öteki tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm tedbirlerin alındığı vurgulandı.

ELEKTRİK ÜRETİMİ VE TÜKETİMİ DE ETKİLENECEK

Elektrik santrallerine verilen doğalgazın azaltılmasından elektrik üretimi ve tüketimi de etkilenecek. Türkiye bu yıl kuraklık ve hidroelektrik santrallerinden gelen elektriğin azalması niçiniyle doğalgaz santrallerinden üretime yük vermek zorunda kaldı.

Elektrik piyasası bilgilerine göre, ocak ayında üretilen elektriğin yüzde 30 ile en büyük kısmı doğalgaz santrallerinden sağlandı.

ENDÜSTRİCİLER TELAŞLI

Türkiye’nin esas sanayi kuruluşlarını temsil eden İstanbul Sanayi Odası (İSO), elektrik ve doğalgaz meblağlarına yapılan artırımlara atıfta bulunarak, bunun üzerine gidilecek gaz kısıntısının üretim üzerinde ağır yük yaratacağını ve endüstrinin “arz üzerinden bir bedel ödetilmesinin kabul edilemez” olduğunu deklare etti.

Bahçıvan, “Bir yandan ihracata dayalı bir büyüme için elimizden gelen uğraşı gösterirken, başta ihracatçı bölümlerimizi vuracak olan bu karar, fabrikalarımız üzerinde fazlaca önemli bir üretim ve planlama gerilimine yol açacaktır. Maliyetler üzerinden aslına bakarsan aylardır aşikâr bir fedakarlığa katlanan sanayicilerimizin artık de arz cephesinde bu problemle karşı karşıya kalması hiç kuşkusuz verimliliği, üretim kalitesini, sevkiyatı ve daha birfazlaca mevzuyu olumsuz etkileyecektir” sözlerini kullandı.

FİYATLAR ARTMIŞTI

Son bir yıllık periyotta ise küçük endüstride kullanılan doğalgazın fiyatı yüzde 77, büyük ölçekli tüketim yapan endüstride kullanılan gazın fiyatı yüzde 346, elektrik santrallerde kullanılan doğalgazın fiyatı yüzde 290 artmıştı.

yatırım tavsiyesi içermez