Son dakika | Merkez Bankası duyurdu: Gözler 27 Ocak’a çevrildi

Piyasalar TCMB’nin 2022 enflasyon iddiası ve dünkü sonucuna ait ayrıntılar için 27 Ocak’ta açıklayacağı yılın birinci enflasyon raporuna odaklandı.

TCMB’den yapılan açıklamada, “Başkan Şahap Kavcıoğlu, Enflasyon Raporu 2022-I’in tanıtımı emeliyle 27 Ocak 2022 Perşembe günü saat 10.30’da TCMB Yönetim Merkezinde bir bilgilendirme toplantısı düzenleyecektir. Toplantı fizikî ortamda gerçekleştirilecektir” denildi.

görüşmede Kavcıoğlu’nun sunumunun akabinde soru karşılık kısmı de yer alacak.

”YANITI ŞİMDİ BİZDE YOK”

Reuters’a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TCMB sonucuna bakarsak sonlu bir iyimserlikten bahsedebiliriz. Banka yeni iktisat programında siyaset faizi ile ilgili indirimleri tamamladığını ötürüsıyla programda kendine ilişkin kısmı bitirdiğini tabir etti.

Bu niçinle piyasada hudutlu bir optimistlik oluştu” dedi ve ekledi:

“Ancak şu anda iktisattaki temel sorun düşük gerçek faiz niçiniyle enflasyondaki yükselişin sürecek olması. Enflasyonda zirve noktasının yüzde 50, yüzde 55 ile mayıs-haziranda görüleceğini öngörüyorum. Bu ana sorun ve buna ait ne TCMB ne de bir öteki iktisat ünitesi bir adım atmış değil. Yüksek enflasyonla TCMB’nin faiz artışı ile gayret etmeyeceğini anlıyoruz. Lakin kimin uğraş edeceğini bu enflasyonun nasıl düşeceği problemini cevabı çabucak hemen bizde yok”

ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 40-60 BANDINDA

Enflasyon, TL’deki sert bedel kaybının birikimli ve anlık tesirlerini bariz biçimde yansıtarak 19 yılın en yüksek düzeyi olan yıllık yüzde 36.08’e çıktı. Piyasa beklentileri enflasyonda muhtemel bir düşüşün lakin yılın ikinci yarısında başlayabileceğini, ondan evvel ise enflasyonun yüzde 40-60 bandına yükseleceği halinde.

PİYASA İŞTİRAKÇİLERİ ANKETİ YAYIMLANMIŞTI

TCMB’nin geçen hafta yayımladığı gerçek dal ve finansal dal temsilcileri ve profesyonelleri ile yaptığı ocak ayı ‘Piyasa İştirakçileri Anketi’nde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 29,75 oldu. 12 ay daha sonrası enflasyon beklentisi ise yüzde 25,37 olarak kaydedildi. Ankette yıl sonu dolar/TL beklentisi 16,13 oldu.

TL’DE YÜZDE 44 KIYMET KAYBI

Son senelerda TCMB ve iktisat idaresinde sık sık değişikliğe gidilmesi, Erdoğan’ın düşük faiz istemi ve üretim ve ihracat ile cari istikrarda fazla verilmesini önnazarann ekonomik planının yarattığı kaygılar sebebiyle TL geçen yıl dolar karşısında yüzde 44 kıymet kaybetti.

yatırım tavsiyesi içermez