Türkiye’nin en kuvvetli kaya rotalarından birini 14 yaşında tırmandı

Çeşitli zorluktaki kaya rotalarında tırmanmayı 8 yaşında babasından öğrenen Ege Duman, vakit içinde bu sporu profesyonel olarak yapmaya karar verdi.

Daima kendisini geliştirmek için çalışan ve corona virüs (Covid-19) salgınına karşın idmanlarını aksatmayan Ege, 10 gün evvel Niğde, Kayseri ve Adana vilayetleri sonundaki Aladağlar Ulusal Parkı içerisindeki Kazıklıali Vadisi’nde bulunan ve yüksek zorluk dereceli tırmanış olarak bilinen 8b+ (UIAA 10+) “Turbo Dizel” rotasını tamamladı.

Ege’nin bu başarısı, Türkiye’de bu yaşlarındaki bir sportmen için en yüksek zorluk dereceli tırmanış olarak kayıtlara geçti.

“BU BENİM İÇİN SPORUN DIŞINDA BİR TERAPİ”

Ege, yaptığı açıklamada, kaya tırmanışının heyecan verici ve eğlenceli bir spor olduğunu söylemiş oldu.

Tırmanırken kendini özgür hissettiğini belirten Ege, “Bu benim için sporun haricinde bir terapi. Kendimi daima geliştirmek istiyorum” dedi.

Yüksek zorluk dereceli tırmanış olarak bilinen “Turbo Dizel” rotasını tamamladığını lisana getiren Ege, “Aklımda daima bir adım ileriye gitmek var. Son devirde olimpiyatlara dahil edilen spor tırmanış branşında yarışmak istiyorum. 2024 Paris Olimpiyatları’nda kürsüye çıkıp İstiklal Marşı’mızı okutmak istiyorum” diye konuştu.

“GENÇ ATLETLERİN DESTEKLENMESİNE DEĞER VERİYORUZ”

Türkiye Dağcılık Federasyonu Lideri Ersan Başar da atletin başarısıyla ilgili şu kelamları kullandı:

“Ege’nin Kazıklıali Vadisi’nde yaptığı bu tırmanış, ülkemizde bu yaşlarındaki bir atlet için tırmanılan en yüksek zorluk dereceli tırmanış olarak kayıtlara geçti. Başta atletimiz Ege olmak üzere Yeti Dağcılık İhtisas Spor Kulübü Lider ve yöneticileri ile antrenörlerini tebrik ederim. Genç sportmenlerin desteklenmesi ve muvaffakiyetlerinin öne çıkarılmasına özel olarak ehemmiyet veriyoruz. Tırmanış düzeylerinin ülkemizde yükselmesi ve genç sportmenlerin teşvik edilmesi gerekiyor”

“KAYADAKİ BU MUVAFFAKİYETİNİ OLİMPİK BRANŞ SPOR TIRMANIŞA TAŞIMASI GEREKİYOR”

Yeti Dağcılık İhtisas Spor Kulübü Lideri Sebahattin Özden ise tırmanış topluluğundaki bakış açısını değiştirmek için çalıştıklarını, bu doğrultuda kulüplerine gelecek vadeden atletleri kazandırmak için arayış içerisinde olduğunu söz etti.

Bir arkadaşının tavsiyesiyle atlet Ege Duman’ı gözlemlemeye başladıklarını lisana getiren Özden, ailesi ve antrenörüyle yapılan görüşmeler sonunda sporcuyu kulüplerine kazandırdıklarını aktardı.

Ege’nin yaptığı idmanlarda yüksek zorluk dereceli rotaları çalıştığı bilgisini veren Özden, şunları kaydetti:

“Bir gece bana 8b+ zorluk dereceli Turbo Dizel rotasını tamamladığını söyleyince bütün programımı iptal ederek Ege’nin yanına gittim. Ege’deki kararlılık ve gayret görülmemiş şey. İnanıyorum ki Ege, bir gün bir insanın tırmandığı en yüksek dereceyi tırmanarak, dünya çapında muvaffakiyet elde edecek. Artık Ege’nin kayadaki bu muvaffakiyetini olimpik branş spor tırmanışa taşıması gerekiyor. Bu sebeple hem Ege hem ailesi tıpkı vakitte kulüp olarak hazırlıklara başladık. Bu sezonki tüm yarışlara katılıp, dereceler elde etmek istiyoruz. Kısmet olursa Ege, 2024 ya da 2028 olimpiyatlarında ülkemizi temsil edecek ve hatta madalya elde edecek”