Ankara’da artırım protestosu: Bu milleti bir çaya muhtaç ettiniz

Tüm Belediye ve Lokal İdare Hizmet İşçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen); Ankara’da artırımları protesto etti.

Üzerinde, “Temel besin unsurlarına, elektriğe, doğal gaza, akaryakıta yapılan artırımlar geri alınsın. Elektrik şirketleri kamulaştırılsın” sözlerinin yazılı olduğu pankart taşıyan sendika üyeleri, “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganı attı.

Sendika Genel Lideri Erdal Bozkurt,

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

Artırımların KDV indirimi ile denetim edilemediğini lisana getiren Bozkurt, “Ekonomik buhrandan çıkış yolu bulamayan saray idaresi, son olarak KDV indirimi oyunlarıyla hatasını gizlemek istese de temel besin mamüllerinde yaşanan fahiş fiyatları denetim edemiyor, halkın bu hususta oluşan öfkesini dindiremiyor. Son bir yılda temel besin hususlarına gelen yüzde 80’i aşan artırımlarla krizin derinleşmesinin sorumluluğundan kaçamaz olmuştur” dedi.

Bozkurt elektrik ve doğal gaza gelen artırımlara da dikkat çekerek, “Son olarak artırım kasırgasına ocak ayı başında elektriğe konutlarda kilovat ayarlamaları ile yeni bir illüzyon yaratmak istercesine yapılan artırımlar, fakir halkın aydınlatma sarfiyatları için yüzde 300’lere varan fahiş faturalarla karşı karşıya kalmasına niye olmuştur. Doğal gazda da durum elektrikten farklı değildir. Kara kış şartlarında en düşük fatura bedelleri en az 3 katına çıkmıştır” diye konuştu.

Bozkurt taleplerini ise şu biçimde sıraladı:

“. Tüm tüketim hususlarına gelen artırımlar geri alınsın.

. Güç üretim ve dağıtım şirketleri kamulaştırılsın.

. Belediyelerin başta ulaşım, su üzere temel kamu hizmetleri üstündeki ağır maliyetleri oluşturan elektrik ve akaryakıttan, ÖTV ve KDV sıfırlansın.

. Temel tüketim unsurlarındaki KDV oranında indirim değil KDV büsbütün kaldırılsın.

. Devlet maliye hazinesin kara deliğini oluşturan hazine garantili işlerde dolar ve Euro üzerinden garanti ve ödemeler kaldırılsın.

. Herkese yoksulluk hududu üzerinden insanca yaşayabilecekleri fiyat verilsin.

. Gerçek bir toplu mukavele ve grev hakkını içeren bir yasal düzenleme çabucak yapılsın.

. Herkese teminatlı iş, inançlı gelecek sağlayacak bir yasal düzenleme ile mahallî idare işçilerine ayrımsız 3600 ek gösterge verilsin.”

yatırım tavsiyesi içermez