Çeltik üreticilerine 12 ton sertifikalı tohum dağıtıldı

Kastamonu Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kastamonu Vilayet Özel Yönetimi tarafınca hayata geçirilen “Çeltik Üretimi Geliştirme Projesi” çerçevesinde çiftçilere tohum dağıtıyor. Proje çerçevesinde çeltik üretimini yaygınlaştırmak için Hanönü ilçesinde 20 üreticiye 12 ton sertifikalı tohum dağıtıldı.

Sertifikalı tohum dağıtım merasiminde konuşan Kastamonu Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, Tarım ve Orman Bakanlığı Hanönü ilçesine yüzde 75’i hibe olmaz üzere 12 ton sertifikalı ‘Osmancık97’ ve ‘Efe’ cinsi çeltik tohumu gönderdiğini söylemiş oldu.

Hanönü’nde son senelerda çeltik üretiminin arttığını tabir eden Hanönü İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Burak Eminoğlu ise, ilçede bu yıl 20 çeltik üreticisine 12 ton Osmancık97 ve Efe cins sertifikalı çeltik tohumu dağıtıldığını kaydetti. Üreticinin daha kaliteli eser almaları için vilayet müdürlüklerince Çeltik Üretimi Geliştirme Projesi’nin uygulamaya konulduğunu tabir eden Eminoğlu, proje çerçevesinde üreticilere yüzde 75 hibe dayanaklı sertifikalı çeltik tohumu dağıtıldığını ve sertifikalı tohum kullanmasının yaygınlaştırılmasının amaçlandığını tabir etti.

Çiftçilere sertifikalı tohum dağıtımı yapan Eminoğlu, tavsiyelerde de bulundu.

Hanönü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü hizmet binası önünde düzenlenen tohum dağıtım merasime Hanönü Kaymakamı Emrah Bütün, Belediye lideri Serkan Uçar, Vilayet Tarım Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Ümit Uçar, İlçe Müdürü Burak İbrahim Eminoğlu ve çeltik üreticileri katıldı.

yatırım tavsiyesi içermez