Gaz şebekesinin geleceği: Ekonomi Bakanlığı yorumları

Federal Ekonomi Bakanlığı (BMWK), doğal gaz dağıtım şebekelerinin geleceğine ilişkin bir “Yeşil Kitap”, yani bir tartışma belgesi yayınladı. Fosil yakıtlara olan talebin gelecekte, örneğin ısı pompaları veya bölgesel ısıtmayla hanelerin ısıtılması gibi önemli ölçüde azalacağı varsayılmaktadır. Bunun, bazıları kapatılabilecek gaz dağıtım ağları gibi mevcut altyapı üzerinde etkisi olacaktır.

Reklamcılık

Zaten basında çıkan haberlerde “Habeck'in gaz şebekelerini kapatmak istediği” belirtiliyordu. Federal Ekonomi Bakanlığı sözcüsü, internette yaptığı açıklamada, Yeşil Kitap'ın herhangi bir plan içermediğini, ancak sektöre, özellikle de ağ operatörlerine sorular soran bir istişare olduğunu vurguladı.

Yeşil Kitap, Almanya'nın iklim açısından nötr olması durumunda 2045'ten sonra gaz dağıtım ağlarına ne ölçüde ihtiyaç duyulacağını tartışıyor. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, bunların hidrojeni dağıtmak için ne ölçüde kullanılabileceğine de bağlı olacaktır. “Teknik olarak, gaz dağıtım ağları bazen karmaşık modifikasyonlarla hidrojene uygun hale getirilebildiği sürece bu mümkün olabilir.” Buna göre gaz dağıtım şebekesi uzunluğunun mevcut 500.000 km'den önemli ölçüde azalacağı varsayılabilir.

Önemli: ısı planlaması

BMWK sözcüsünün açıkladığı gibi Yeşil Kitabın amacı, uygun tedarik alternatifleri geliştirilinceye kadar her zaman güvenli ve ekonomik tedarikin garanti edilmesini sağlamaktır. İklim nötrlüğe geçiş kapsamında gaz dağıtım şebekelerinin güvenli bir şekilde çalışmaya devam edeceği açıktır.

700'den fazla gaz dağıtım şebekesi işletmecisi için yerel koşulların önemli olacağını açıkladı. Belediyeler şu anda ısı planlaması üzerinde çalışıyor ve nerede bölgesel ısıtmaya güveneceklerine ve gaz dağıtım ağlarının nerede hidrojen ağlarına veya biyometana yeniden tahsis edileceğine karar vermeliler. O zaman “örneğin bir belediyenin nerede bölgesel ısıtma ağı planladığı ve bunun uzun vadede gaz dağıtım ağının yerini alacağı” netleşecek.

BMWK, sektörün daha sonraki düzenleyici çerçeveyle ilgili birçok sorusu olduğunu sürdürüyor. Bu aynı zamanda ağ operatörlerinin, tüketiciler için eşdeğer bir çözüm olmadan ekonomik olmadıkları için ağların işletimini durdurmamalarının nasıl sağlanacağını da içerir. BMWK bu nedenle tamamen teknik bir danışmanlık başlattı. Gelecekteki düzenleyici çerçevenin nasıl tasarlanabileceğine ilişkin soruları formüle eder. İlk tartışma için bilinçli olarak farklı seçenekler öne sürülür. BMWK sözcüsü “Tüketiciler burada korunmalı” diye vurguladı.

Özel müşteriler için daha yüksek ağ ücretleri mümkün

Şu anda Almanya'da her iki ısıtma sisteminden biri doğalgazla çalışıyor. İklim nötrlüğü hedefiyle doğalgazlı ısıtma sistemlerinin sayısının ve gaz tüketiminin azalacağı öngörülebilir. BMWK, “Doğal gaz ağları, müşteriler tarafından ödenen ağ ücretleriyle finanse edilmektedir ve sınırsız operasyon için tasarlanmıştır. Gaz müşterilerindeki bir düşüş, ağ işletme maliyetlerini daha az müşteriye dağıtacak ve bu müşteriler de buna bağlı olarak daha yüksek ağ ücretlerine katlanmak zorunda kalacaktır” diye açıklıyor.

Isı planlaması, ısı kaynağının dönüşümü için önemli bir bileşendir. Geleceğe yönelik yerel çerçevenin oluşturulduğu yer burasıdır. Avrupa iç gaz piyasası paketi, hidrojen dağıtım ağlarını geliştirme veya mevcut gaz dağıtım ağlarını hizmetten çıkarma planlarının nasıl ele alınması gerektiğini belirlemektedir. BMWK, tüketici kaygılarının ve tedarik güvenliğinin dikkate alınması gerektiğini açıkladı.

Bu bakımdan tüketicinin korunmasına ve aynı zamanda ağ operatörlerinin gelişmelere erken aşamada müdahale etmesine hizmet etmektedir. Buna ek olarak belge, örneğin hidrojen ağı gibi gaz ağlarının sürekli çalışması için de gerekli olabilecek hususları içermektedir. BMWK sözcüsü, “Örneğin, belirli bir gaz dağıtım ağının hidrojen ağına dönüştürülmesi planlanıyorsa, mevcut doğal gaz ağlarının yeniden kullanılmasıyla bir hidrojen dağıtım ağının gerçekleştirilmesi için doğal gaz tüketicilerinin sonlandırılması mümkün olmalıdır” dedi.

(uygulama)

Haberin Sonu