Hidrojen: Depolama operatörleri boru hattı ağının çok büyük olduğu konusunda uyarıyor

1. Hidrojen: Depolama operatörleri boru hattı ağının çok büyük olduğu konusunda uyarıyor

Enerji Depolama Girişimi (INES), Almanya'da çok büyük hidrojen taşıma ağlarının kurulabileceği konusunda uyarıyor. Alman yer altı doğal gaz depolama lobi derneği, enerji uzmanları tarafından incelenen iletim sistemi operatörlerinden bir taslak başvuru aldı. Uzmanlar, orta ve uzun vadede aşırı kapasite yaratılma riskinin yüksek olduğu sonucuna varıyor. Bu nedenle başlangıçta çekirdek ağın yalnızca daha az iyimser senaryolarda bile gerekli olabilecek kısımlarının oluşturulması tavsiye edilir.

Reklamcılık

INES duyurusu aynı zamanda depolama operatörlerinin gelecekte hidrojen ekonomisinde nasıl bir rol oynayacaklarına dair kendi endişelerini de ele alıyor. Aurora Energy Research'ün kısa analizi, diğer konuların yanı sıra, örneğin hidrojen tedarikinin nasıl esnek bir şekilde tasarlanabileceği sorusunu ele aldı. Şebeke operatörleri gerekirse yurt dışından hatlar aracılığıyla hidrojen ithal etmeyi tercih ederken, depolama operatörleri daha fazla “yurtiçi esneklik sağlanmasına”, yani yer altı depolama biçimine güveniyorlar.

“Çok belirsiz planlama perspektifi”

Vergi mükellefinin bakış açısına göre, aşırı kapasite eninde sonunda enerji fiyatları yoluyla tüm tüketicilere aktarılacağından, strateji sorunu maliyetler sorunuyla bağlantılıdır. Burada kısa analiz “son derece belirsiz bir planlama perspektifi” konusunda uyarıda bulunuyor. Yeşil hidrojen olarak adlandırılan pazar henüz başlangıç aşamasındadır. Bu, enerji gereksinimlerinin yenilenebilir enerjilerden karşılandığı elektroliz yoluyla elde edilen hidrojendir.

Büyük boyutlu bir ağın savunucuları, başarılı olması durumunda bunun altyapıdaki darboğazların hızla oluşmasını önleyebileceğini savunuyor. Ek hatların uygulanması yıllar alacaktır. Ancak INES, ağ operatörlerinin taslak başvurusuna dayandırılan, beklenen devasa miktardaki hidrojen tüketiminin temenni olabileceğinden şüpheleniyor. Depolamanın kullanılması ağdaki yatırım maliyetlerini azaltabilir.

*****://Haberler.cloudimg.io/width/696/q50.png-lossy-50.webp-lossy-50.foil1/_Haber_/imgs/18/4/5/2/2/5/4/2/20231117_Entwurf_Kernnetzgruen-e5233a0911910216.png

İletim hattı operatörlerine göre Almanya'daki hidrojen çekirdek ağının böyle görünmesi gerekiyor.

(Resim: FNB)

9.700 kilometre uzunluğunda çekirdek ağ

İletim sistemi operatörleri taslak başvurularını Kasım 2023'te Federal Şebeke Ajansı ve Federal Ekonomi Bakanlığı'na sundular. Bu, büyük ölçüde – yüzde 60'ı – dönüştürülmüş doğal gaz boru hatlarından oluşacak 9.700 kilometre uzunluğunda bir çekirdek ağ öngörüyor. Yatırım maliyetinin 19,8 milyar euro olduğu tahmin ediliyor. Hidrojen ağının 2032 yılına kadar hayata geçirilmesi planlanıyor. Çekirdek ağ için ilk hatların dönüştürülmesine 2025 yılında başlanabilir. 2023 yılında Aşağı Saksonya'da bir doğal gaz boru hattı zaten dönüştürülmüştü. Şebeke operatörlerinin, 8 Ocak'a kadar alınan başvuruları da içerecek şekilde nihai başvurularını bu yılın ilk çeyreğinde sunmaları bekleniyor.

Aurora analizine göre hat operatörlerinin hidrojen çekirdek ağı, 279 terawatt saate kadar tüketim için tasarlandı. INES uzmanlarının iyimser senaryoları bile 2030'a kadar orta vadede yalnızca 123 terawatt saate kadar tüketim miktarlarını varsayıyor. Federal Ekonomik İşler ve İklim Koruma Bakanlığı'nın (BMWK) talep tahminleri de 130 terawatt'a kadar daha düşüktü. saat.

Hidrojen de gemiyle gelmeli

Uzun vadede, 2050 yılına kadar, Aurora senaryoları sırasıyla 303 ve 562 TWh'lik önemli ölçüde daha yüksek hidrojen tüketim hacimleri göstermektedir. Ancak uzmanlar, Almanya'da daha fazla hidrojen üretilebileceği için ithalata daha az ihtiyaç duyulacağını düşünüyor. Bu, 2023 yılına kadar hidrojen talebinin yüzde 23'ünü ve hatta 2050 yılına kadar talebin yüzde 28'ini karşılayabilir. Daha büyük bir miktar da gemiyle ithal edilebilir ve kara sınır geçiş noktalarından taşınmasına gerek kalmaz. Hidrojen boru hattıyla Norveç ve Danimarka'nın yanı sıra Akdeniz bölgesinden de elde edilebiliyor.

(mki)

Haberin Sonu