İktidara yakın gazete duyurdu: Akaryakıt meblağlarına yeni düzenleme

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi niçiniyle 120 dolar düzeylerine kadar yükselen brent petrol, son 10 yılın tepesine çıktı. Brent petroldeki artış Türkiye’de akaryakıta artırım olarak yansımaya devam ederken fiyatlara son 3 günde 3 kere artırım yapıldı.

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinden Barış Şimşek’in haberine nazaran, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekatıyla tırmanan güç fiyatlarının baskısını azaltmak için formüller aranıyor.

Artan maliyetlere karşın kâr marjları tıpkı kalan akaryakıt istasyonlarını desteklemek emeliyle Taşıt Tanıma Sistemi’nde (TTS) bayileri ziyana uğratan dağıtıcı şirket kurulları ortadan kaldırılıyor. Ortadan komiteciler çıkarılacağı için akaryakıt bayilerinin kâr marjlarının dolaylı olarak artacağı, bu biçimdece de akaryakıt meblağları üzerinde yeni bir baskı ögesi olmasının önleneceği belirtiliyor.

EPDK TAŞIT TANIMA SİSTEMİ’Nİ DEVREYE ALACAK

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yapacağı düzenleme ile yeni Taşıt Tanıma Sistemi’ni devreye alacak. Şirket araçlarının aldığı yakıtta dağıtıcı kurulları ortadan kalkacak. Akaryakıt istasyonları dolaylı olarak daha fazla gelir elde edeceği için akaryakıtta dağıtıcı ve distribütör komitelerinde ekstra artışlar yapmak durumunda kalmayacak.

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin kendi elemanları ya da TTS distribütörleri üzerinden şirketlerle mutabakat yoluyla geliştirdiği satış kanalı olan TTS bir müddetdir alarm veriyordu. Dağıtım şirketlerinin yaptığı ikili muahedeler sebebiyle akaryakıt istasyonları hangi müşteriye, ne kadar indirim yapıldığını bilmeden istasyona gelen araçlara yakıtı veriyordu.

Her 15 günde bir biriken TTS satışları için bayilere dağıtım şirketleri tarafınca prim faturaları kestirilirken, bu para da günü geldiğinde bayilerin hesaplarına aktarılıyordu. Bayiler muahede yapılan müşterilere sağlanan yüzde 5-8 ortası iskontolar niçiniyle ziyana uğruyor, mevcut sistemde dağıtım şirketinin müşterisine parasını ödeyerek aldığı akaryakıtı veresiye veriyor, personellik, vade ve istasyon sarfiyatı üzere maliyetleri cebinden karşılıyordu. Bu sebeple bayiler bir müddetdir şirket araçlarına ya yakıt vermiyor ya da kota uyguluyorlardı.

“MAĞDURİYETLERİ ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Artık hayata geçirmeyi planladığımız yeni düzenlemeyle akaryakıt dağıtım şirketlerinin Taşıt Tanıma Sistemi’nde bayilere yansıttığı komite fiyatlarını artık yansıtmamasını isteyeceğiz. Yani dağıtım şirketleri müşterileriyle yapacağı mutabakatlarda kendi kâr oranları üzerinden pazarlık yapabilecekler. Bayinin karı ise bayide kalacak” dedi.

yatırım tavsiyesi içermez