İktisat müellifi Aktaş: ‘Savaşın iktisada faturası marttan itibaren çıkacak’

Rusya Ukrayna tansiyonu git gide tırmanırken Dünya müellifi Alaattin Aktaş, savaşın faturasının Türkiye’ye nasıl yansıyacağını anlattı.

Aktaş, “Savaşın iktisada faturası marttan itibaren çıkacak” başlıklı yazısında “Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye iktisadında yaratacağı düşüncelerin o denli birkaç haftayla hudutlu kalacağını düşünmek optimistlik olur” dedi.

Savaşın sırf Türkiye’yi etkilemeyeceğini lisana getiren Aktaş, “Tüm dünya ekonomileri etkilenecek ve biz de bundan hissemizi alacağız. Türkiye olarak bizim bu iki ülkeyle olan münasebetlerimizin boyutu, yaşayacağımız tesirin de hayli fazla bulunmasına yol açacak” dedi.

Aktaş’ın yazısının ilgili kısmı şöyleki:

“Döviz artıyor ve petrolde, doğalgazda, tarım mamüllerinde fiyatlar sabit kalsa bile bizim ithalatımız kıymetlenecek.

Kaldı ki kelam konusu eserlerde de fiyat artışı var.

Bu artışlar, aslına bakarsan uzun müddettir devasa yükseklikte seyreden ve ocak sonunda yüzde 94’e dayanan üretici fiyatlarına yansıyacak. Türkiye üretimini daha kıymetli yapar hale gelecek.

Birtakım kalemlerde tüketiciye direkt yansıma yaşanacak.

Başta akaryakıt… Bu artırımdan dolayı da ister istemez tüm mal ve hizmet fiyatları artacak.

Şubat ayı için TÜFE artışını artı-eksi yarım puanlık marj ortasında yüzde 5 olarak kestirim ettiğimi dün yazmıştım. Girişte de belirttiğim üzere savaş bu oranı artık pek etkilemeyecek. Biz savaşın fiyatlar üzerindeki tesirini mart ayından itibaren bakılırsaceğiz.

Bilhassa turizmde sorun büyür ve dönem hayli makus geçerse, bundan kaynaklanmak üzere dövizde meşakkat yaşanır ve kur artışı sürerse, yaz aylarında gerçekleşmesini umduğumuz fiyat düzgünleşmesini de nazaranmeyiz.

Ve aslına bakarsanız planlandığını düşündüğüm adım daha erken atılır; Türkiye yüklü bir faiz artışıyla durumu dengelemeye çalışır. Lakin bu adım geciktikçe işe yarama mümkünlüğü da azalıyor”

yatırım tavsiyesi içermez