Kervan Besin, ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde kar deklare etti

Halka arzla yakaladığı ivmeyle üretim ve ihracat hacmini geçiştiren Kervan Besin, 2022 yılının ikinci üç aylık ve birinci altı aylık finansal sonuçlarını deklare etti. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre; şirketin 2022 yılı ikinci çeyrek net devir karı 77 milyon TL oldu. 2022 yılı birinci yarıyıl konsolide satış geliri 2.033 milyar TL olarak gerçekleşti. Artan satış gelirleri ve verimlilik artırmaya yönelik istikrarlı dönüşüm çalışmaları yardımıyla şirketin konsolide FAVÖK (Faiz, Amortisman, Vergi Öncesi Kar) marjı da yüzde 14.2 olarak gerçekleşti.

“KARLILIĞI KORUDUK”

İlk altı ay sonuçlarını kıymetlendiren Kervan Besin Genel Müdürü Burhan Başar, şirket karlılığının beklentinin üzerinde olduğunu belirtti. Burhan Başar, “Tüketim alışkanlıklarındaki değişimleri görüp buradaki gereksinimlere yönelik yeni eserler ve tahliller geliştiriyoruz. Yılın birinci altı ayında müşteri memnuniyetini sağlayarak karlılığımızı artırdık. Yıl sonuna dek karlılığı daha da artırarak gayelerimizi beklentilerin üzerinde gerçekleştireceğimize inancımız pek yüksek” dedi.

HEDEF BİRİNCİ BEŞE GİRMEK

Türkiye’nin en yüksek yumuşak şeker üretim kapasitesine sahip Kervan Besin, “2022 Global En Güzel 100 Şekerleme Şirketi” listesine 82’inci kolay girerek yıla yüksek moralli bir giriş yapmıştı. Akabinde Brand Finance tarafınca hazırlanan “Türkiye’nin En Pahalı Markaları-Türkiye 100” araştırmasına 65. bayağı giriş yaptı. Ayrıyeten bu yıl Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşunun listelendiği ISO 500 Araştırmasında 429. sırada yer aldı. Burhan Başar, Kervan Gıda’nın kuruluşundan bu yana üretim, markalaşma ve büyüme odaklı olduğunu ve bir daha sonraki gayelerinin, Türkiye ve Polonya’da yer alan tesislerinde katma pahalı eser anlayışı ve verimlilik çalışmaları ile kategorilerinde dünyanın birinci beşine girmek olduğunu söylemiş oldu.

yatırım tavsiyesi içermez