Milyonların gözü EYT düzenlemesinde: İşte tek formül!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sigortalı olduktan daha sonra ‘oyunun kuralı değiştiği’ için iş ömrüne başladığında vaat edilenden daha geç emekli olacak geniş bir kitle. Her siyasi görüşten, meslekten ‘üyesi’ var. 8 Eylül 1999’daki düzenlemeyle emeklilikleri ertelendi.

Düzenleme yapıldığında iktidarda olmayan AKP’nin idaresinde de geri adım atılmadı. Tersine 31 Mayıs 2006’da çıkarılan 5510 sayılı kanunla son emeklilik yaşı 65’e kadar çıkarıldı. Muhalefetin mağduriyetlerin giderilmesine ait teklifleri reddedildi. Münasebet olarak, ‘oluşacak mali yük’ gösterildi.

Ekonomik krizin tesiriyle seçmen dayanağını kıymetli ölçüde kaybeden iktidar, son periyotta EYT problemini bir daha gündeme aldı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, masada tek bir formülün bulunduğunu söylemiş oldu.

“MASADAKİ TEK FORMÜL”

Hürriyet gazetesi müellifi Noyan Doğan, hükümetin masasındaki tek formülün bilgilerinı yazdı. Doğan’ın yazısında aktardığı bilgiler özetle şöyle:

“(…) Anlaşılıyor ki, Avrupa ülkelerinde uygulanan model masada değil. EYT’lilerin, emekli aylıklarında muhakkak indirime gidilerek, emeklilik hakkı ya da yaş kaidesinde indirim yapılması da gündemden kalkmış durumda. Tüm emeklilikte yaşa takılanlar için muhakkak prim gün sayısını tamamlayanların yaşa ve çalışma yılına bakılmadan emekli edilmesi de artık formüller içinde değil.

Masadaki tek formül denilen de 1999 yılındaki düzenlemeden etkilenip de prim gün sayısını ve çalışma yılını dolduran ve yalnızca yaşa takılanlara yönelik bir düzenlemeyi içermesi. 1999’daki düzenlemeden etkilenip de prim gün sayısı ya da çalışma yılını doldurmayanlara borçlanma hakkı tanınacak mı? Bu da formüller içinde yer alıyor ancak açıkçası ben pek ihtimal vermiyorum. niye derseniz, prim gün sayısını ve çalışma yılını doldurup da bir gecede getirilen yaş koşulu niçiniyle emekli olamayanlar, asıl mağdur kesim. (…)”

yatırım tavsiyesi içermez