Şangay’da tanışıp Likya Yolu’nda birlikte yürüdüler

Almanya’nın Stuttgart Üniversitesi’nde elektroteknik tahsili bakılırsan Jonas Graf, 2018 yılında Çin’e gitti. Jonas Graf, Şangay’da gezdiği sırada lise öğrencisi Moğolistanlı Carol Zhao ile tanıştı. 3 yıl boyunca haberleşen Zhao ve Graf, 3 hafta evvel ise İstanbul’da buluştu.

İstanbul’dan otostopla evvel Eskişehir’e gelen Zhao ve Graf, 6 Eylül’de de Antalya’nın Kumluca ilçesindeki turizm merkezi Olimpos’a geçti. 8 Eylül’de Olimpos’tan yola çıkan Graf ve Zhao, Likya Yolu’nda yürümeye başladı.

Günde yaklaşık 15 kilometre yürüyen Zhao ve Graf, Demre ilçesine ulaştı ve bir hafta daha Likya Yolu’nda yürüyecekler.

“LİKYA YOLU’NDA YÜRÜMEYE KARAR VERDİK”

Jonas Graf, “Arkadaşım birinci kere Türkiye’ye geldi. Ben 2019 yılında öğrenci değişimi çerçevesinde 6 ay Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim gördüm. Türkiye’yi ve Türkleri fazlaca sevdim. Türk arkadaşlarım, Boğaziçi Üniversitesi’nde bana bir akraba üzere davrandı. Çok yardımcı oldular. Türk beşerinin içtenliğinden, cana yakınlığından, yardımseverliğinden ve konukseverliğinden çok etkilendim.

Kız arkadaşıma bunları anlatarak Türkiye’de buluşma teklifi yaptım. O da severek kabul etti. İstanbul’da buluştuk. Likya Yolu’nda yürümeye karar verdik. Günde en çok 15 kilometre yol yürüyoruz. Birinci maksadımız Olimpos’tan Kaş’a kadar yürüyeceğiz. Kendimizi zorlamıyoruz. kimi vakit fazlaca sıcak olunca otostop yapıyoruz. Duruma nazaran tahminen uzatabiliriz. Toplam 100- 150 kilometre içinde yol yürümeyi planlıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’YE EN AZ 100 KERE GELMEK İSTERİZ”

Likya Yolu ile Türkiye’den epey etkilendiklerini anlatan Jonas Graf, “Harika bir tabiatı var. Yolun büyük kısmında tabiat, tarih, deniz iç içe. Benim Almanya’da da Türk arkadaşlarım var. Lakin Türkleri, Türkiye’de tanımak fazlaca farklı. Türkiye, epeyce hoş ve inançlı bir ülke. Türk beşerinin nazikliği, yardımseverliği bu ülkeyi güzelleştiriyor.

Yabancı ve lisanını anlamadığı bir beşere, dağlarda karşılıksız bir şeyler ikram eden beşerler, herbiçimde yalnızca Türkiye’de var. Bu niçinle Türkiye’ye en az 100 defa gelmek isteriz. Tek meselemiz Likya Yolu’nun dağlık bölümlerinde karşılaştığımız beşerlerle, lisan konusunda anlaşamamak. Lakin onu da elle ayakla işaretle aşıyoruz” diye konuştu.