Ukrayna’nın elektrik üretim ve talebi yüzde 40 azaldı

Uluslararası Güç Ajansı’nın (IEA) Ukrayna’nın elektrik üretim ve talebine ait yayınladığı gerçek vakitli bilgilere göre, ülkenin elektrik talebi savaştan bir gün öncesi olan 23 Şubat’ta 18,5 gigavat düzeyinde bulunuyordu.

Rusya’nın Ukrayna’da 24 Şubat’ta başlatmış olduğu savaşla süratle düşüşe geçen elektrik talebi 23 Nisan’da yüzde 35,5 azalarak 11,9 gigavata, 24 Nisan’da ise yüzde 47,5 azalarak 9,75 gigavata geriledi.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ NÜKLEERDE OLDU

Ukrayna’nın elektrik üretimi de bu vakitte yaklaşık yüzde 40 düşüşle 18 gigavat düzeyinden 10 gigavata kadar indi.

Elektrik üretim kaynakları içinde en çok düşüş nükleerde kayıtlara geçti. Nükleerden elektrik üretimi iki ayda yarı yarıya azalırken, kömür kaynaklı üretim de yüzde 40’a yakın geriledi.

Dünya Nükleer Birliği datalarına göre, Ukrayna’da 15 nükleer reaktör bulunuyor ve bu reaktörler ülkenin elektrik gereksiniminin yaklaşık yarısını karşılıyor.

Oslo merkezli bağımsız niyet kuruluşu Bellona Vakfı bilgilerine göre, halihazırda kelam konusu reaktörlerin 7’si şebekeye bağlı durumda bulunurken, 8’i şebekeye elektrik veremiyor.

Rusya’nın savaşı başlattıktan daha sonraki birinci ataklarından biri de Ukrayna’daki Çernobil Nükleer Santrali’ni denetim altına almak olmuştu. Ukrayna, 9 Mart’ta Çernobil Nükleer Santrali ve oradaki tüm nükleer tesisleri besleyen tek elektrik şebekesinin hasar gördüğünü deklare etti ve arızanın giderilmesi için Rusya’dan hemen ateşkes talep etti.

Soğutma sisteminin çalışmama riskiyle karşı karşıya kalan santralde yalnızca 48 saatlik kapasiteye sahip yedek jeneratörler devreye girerken, Rusya Güç Bakanlığı Belarus üzerinden santrale bir daha elektrik verildiğini deklare etti. Ukrayna Güç Bakanlığı da tamir çalışmalarının bitmiş olduğini bildirdi.

Rusya ile Ukrayna içinde İstanbul’da yapılan ateşkes müzakereleri daha sonrasında 30 Mart’ta Rusya Savunma Bakanlığı Kiev ve Çernigiv taraflarından birliklerini çekme sonucu aldı.

Bu karar daha sonrasında 31 Mart’ta Çernobil Nükleer Santrali’ndeki Rus askerleri de çekildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askerlerinin santrali Ukraynalı yetkililere teslim-tesellüm evrakıyla bıraktığını deklare etti.

Rusya, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya’yı da 4 Mart’ta denetim altına almıştı.

yatırım tavsiyesi içermez