Varlık Fonu idare şurası üyesi Fuat Tosyalı’nın öngörüsü bu sefer tutmadı

Eski Yugoslavya’nın en değerli çelik fabrikalarından biri olan Karadağ’ın Nikşiç kentindeki “Zeljezara Çelik”i 2012’de satın alan Tosyalı Holding’in Toscelik Special Steel fabrikasında son bir yıldır üretim yapmadığı ortaya çıktı. Fabrikada modernizasyon yatırımlarını 2016’da tamamlayan Tosyalı, burada yılda 200 bin tonluk kapasiteye ulaşmıştı. 1950’lerde Mareşal Tito’nun kurduğu Zeljezara Niksic, bir periyot Güney Avrupa’da çok kuvvetli durumdaydı. Fabrika 1980’lerde 22 bin çalışana konut sahipliği yapıyordu. Tosyalı Holding’den alınan bilgilere nazaran, tesisin satışı gündemde. bu biçimdece Tosyalı Holding’in Avrupa macerası da son bulacak.

Tosyalı Holding’ten yapılan açıklamada, “Dönem devir epey özel, niş alanlara, gelecekte kıymet yaratacağını düşündüğümüz için yatırım yapabiliyoruz. Karadağ’daki Toscelik Special Steel tesisimiz de aslında bu biçimde bir yatırım. Burada niş bir alan olan özel alaşımlı çelik üretiyoruz. Lakin bir müddetdir gelişen farklı şartlar sonucunda, bu kategorinin bizim ölçek ekonomimize uymayacağını ve istediğimiz verimliliği sağlayamayacağını gördük. Bu sebeple bir sene evvel üretimi kademeli olarak durdurduk” denildi.

FİLYOS VADİSİ’NDE ARAZİ

Açıklamada, tesisin satmasına yönelik değerlendirmelere yer verilirken demir-çelik dalından potansiyel ve ilgili yatırımcılarla görüşmelerin sürdüğü de tabir edildi.

Son yılların en süratli büyüyen kümelerinden biri olan Tosyalı Holding’i Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tabiat ve hayat savunucularının tüm itirazlarına karşın hayata geçirilen Zonguldak Çaycuma’daki Filyos Vadisi’nde 49 yıllığına arazi tahsis etmişti. Tosyalı Holding’in yere milyarlarca liraya gübre üretim tesisi inşa edeceği açıklanmıştı. Filyos Sanayi Bölgesi’nin idaresi de bir daha Tosyalı’da. Holdingin Cezayir’de ise çelik üretim tesisi var. Tosyalı’nın önümüzdeki senelerda Cezayir’deki toplam 6 milyar dolarlık yatırımla yıllık üretim kapasitesi 8.5 milyon tona çıkacak.

yatırım tavsiyesi içermez