Yaptırımlardan orkide de etkilendi

Rusya ve Ukrayna içinde yaşanan savaş niçiniyle Hollanda’nın Rusya’ya çiçek ihracatını durdurması daha sonrasında, Rusya orkide ithalat rotasını Yalova’ya çevirdi.

Türkiye’nin orkide muhtaçlığının yüzde 40’ını karşılayan Yalova’daki firma ihracat ağına Rusya’yı da ekledi. Firma yıllık 1 milyon adet üretim yaparak ülkenin bu manada dışa bağımlılığını önemli biçimde azaltıyor. Üretim adedi ve üretim tekniği konusunda bilgiler veren işletme sahibi Çağlar Tuğtekin, “2014 yılında ülkemizin orkidede dışa bağımlılığını bir nebze olsun azaltma gayesi ile üretime başladık. İthalatın yaklaşık yüzde 40’ını keserek ülkemize bu manada önemli oranda döviz kazandırdık. 36 bin metrekare alanda üretim yapıyoruz. Yıllık 1 milyon adet orkide üretimi gerçekleştiriyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE BİRİNCİ VE TEK

Ülkede doku kültürü ile orkide üretimi gerçekleştiren birinci ve tek işletme olduklarına da değinen Tuğtekin, “Doku kültürü yolu ile üretimi yapılan bir çiçek. Kendi doku kültürü laboratuvarımızda üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Üretimi yaparken tüketicilerimizin ve müşterilerimizin taleplerini göz önünde tutuyor ve üretimimizi de bu istikamette planlıyoruz. Türkiye’de doku kültürü ile orkide üretimi yapan birinci ve tek işletme de biziz” diye konuştu.

RUSYA İSTİKAMETİNİ YALOVA’YA ÇEVİRDİ

“Üretilen orkideleri yalnızca iç pazarda satmıyoruz. İhracatını da yapıyoruz. Ortadoğu ülkeleri, Kosova ve Arnavutluk, Kuzey Makedonya’ya buradan çiçek gönderiliyor. Ukrayna ve Rusya içinde yaşanan savaştan dolayı Hollanda Rusya’ya çiçek satışını kesti. Bu durumda Rusya istikametini Türkiye pazarına çevirdi. Rusya ile orkide satışı manasında muahede evresindeyiz. Kısa müddette Rusya pazarında Yalova orkidesinin satışını planlıyoruz.”

yatırım tavsiyesi içermez